Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски ...

Събития с балкански адрес, 5 - 9 октомври 2020 г.

Ана Бърнабич е новият стар премиер на Сърбия

Президентът на Сърбия Александър Вучич връчи на досегашния премиер Ана Бърнабич нов мандат за съставяне на правителство. Бърнабич е премиер на Сърбия от 29 юни 2017 г. Тя е първата жена премиер на страната. Кабинетът ще има две нови министерства и почти на 50% ще бъде съставен от жени, заяви Вучич. „Бърнабич се бореше жестоко за своята страна в предишния мандат, не се подмазваше нито на чуждестранните центрове на сила, нито на вътрешните“, каза президентът. Нов министерски ресор ще има за човешките права, равноправието на половете и диалог с обществото. За първи път ще има и отделно министерство за семейството, децата и демографията. След консултации с коалиционните партньори от Социалистическата партия, Бърнабич ще трябва да обяви конкретните министерски имена.


Гръцкият съд обяви неофашистката партия „Златна зора” за престъпна организация

Крайнодясната партия "Златна  зора" е организирана престъпна организация, постанови Апелативният съд в Атина. 7 бивши депутати от партията са с обвинение за създаване или участие в престъпна организация. 15 активисти на партията са признати за виновни за убийството на рапъра Павлос Фисас и за още две престъпления свързани с нападения срещу чужденец и срещу синдикати. Общо подсъдимите са 68, а процесът срещу тях се точи от 2015 г. "Златна зора" отрича всякаква пряка връзка с атаките и описва процеса и обвиненията като "безпрецедентен заговор" за ограничаване на растящата им популярност. REUTERS припомня, че по време на дълговата криза през 2012 г. от маргинална политическа формация с ксенофобската си реторика, тя се е превърнала в парламентарно представена сила.


Турският президент Реджеп Ердоган провокира нова криза в Кипър

Плажът край призрачния курорт Вароша в контролираната след 1974 г. от турците северна част на Кипър е най-новият фронт в битката за разделения остров. По решение на турския президент Реджеп Ердоган самопровъзгласилата се Севернокипърска турска република отвори в четвъртък за посещения плажа, пренебрегвайки предупрежденията, че това може да застраши опитите за обединение на острова, пише Bloomberg. Акцията доведе до разпад на коалиционното правителство на турците киприоти. Тя бе осъдена от Никозия, ЕС и Русия, които я обявиха за незаконна и противоречаща на специалната резолюция на ООН за окупирания изоставен град Фамагуста. В неделя /11.10/ в непризнатата парадържава ще се проведат президентски избори, които се надява да спечели подкрепеният от Анкара премиер Ерсин Татар.


Еврокомисията критикува демокрацията в Турция

Преговорите за присъединяване на Турция към ЕС са замразени. Демокрацията в страната ерозира, а независимостта на съдилищата се руши, констатира Европейската комисия в годишния си доклад за страната, предаде REUTERS. Брюксел критикува прекомерното съсредоточаване на властта в ръцете на турския президент, което е допринесло за влошаване не само на условията за свободата на словото, но и за работата на централната банка, и е направило турската икономика по-уязвима, а това отдалечава Турция от членство в ЕС. Анкара определи доклада като пристрастен и неконструктивен, а критиките за неоснователни. Турското външно министерство подчерта, че въпреки това страната остава ангажирана с желанието за еврочленство.


Румъния инвестира в магистрала и скоростна железница

Румъния, страната в ЕС с най-лоша инфраструктура, строи влакови линии и пътища с бързи темпове, за да противодейства на икономическия хаос, причинен от Covid-19, пише Bloomberg. Държавата с население от 20 милиона души през 2019 г. е добавила едва 42 км магистрали. Освен скоростна железница от Букурещ до столичното летище Отопени, правителството одобри довършваването на транскарпатската магистрала към Унгария на стойност 900 млн. евро. Надеждата е пътят да бъде готов до 6 години.


Сърбия и Косово може да останат независими непознати

Ако Косово и Сърбия не постигнат договор за решаване на взаимните спорове, ще продължат да функционират като две съседни държави, които взаимно не се познават, заяви премиерът Авдулах Хоти. Изказването бе направено по време на съвместната пресконференция с еврокомисаря за разширяване на ЕС и добросъседство Оливер Вархели, съобщи БТА. Хоти заяви, че има напредък в диалога и трябва да се намерят начини за преодоляване на трудните теми, за да се постигане окончателно споразумение. Той подчерта, че в Косово съществува обществен консенсус за процеса на диалог, което беше потвърдено и от Вархели. Според еврокомисаря преговорите не са лесни, но трябва да се развие „инерцията, която е създадена“.

Съставил: Иво Иванов

Снимки: ЕПА/БГНЕС

Още от категорията

Слънчев понеделник с малко по-високи температури

В понеделник ще бъде предимно слънчево, следобед ще има разкъсана висока облачност. Очаква ни почти тихо време. Минималните температури ще бъдат предимно между минус 3° и 2°, малко по-ниски в котловините от Западна България, в София – около минус 4°...

публикувано на 24.11.24 в 18:30

Българското чат приложение BgGPT може да се ползва безплатно от всички

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, достъпно на адрес bggpt.ai...

публикувано на 24.11.24 в 14:00

Седем незаети си оспорват едно работно място

За едно работно място се състезават средно по седем безработни в цялата страна при шестима незаети през 2023 г., показват данните на Агенцията по заетостта. Най-силна конкуренция има в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, където за..

публикувано на 24.11.24 в 10:14