В Зала "Проф. Марин Дринов", Институтът за изследване на изкуствата при Българската академия на науките в София, представя официално днес двуезичното си издание "Пътища на балканските зографи". В сборника, който показва църковни стенописи от поствизантийския период, са описани и проучени фрески от 29 църкви в България, Гърция, Северна Македония, Сърбия и Албания.
Книгата излезе през пролетта, в дните на извънредно положение и социална изолация и е част от Националната научна програма "Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие" на Министерството на образованието и науката. Ръководител на авторския екип е проф. д-р Бисерка Пенкова.
Двуезичното издание има за цел да популяризира описаните паметници както у нас, така и по света. По този начин неговите съставители се надяват да бъде привлечено внимание към проучването и опазването на старините.
България осъмна в бяла приказка и денят ни напомни, че всичко тече, всичко се променя. Дали това важи и за родния ни парламент?- Йоан Колев тръгна по следите на отговора. Изкуството, като по- безболезнен и ясен начин да..
В сряда , 13 ноември, през нощта от югозапад ще започнат нови валежи от дъжд, в планините над 500 м надморска височина – от сняг. Без валежи ще е в Северозападна България. През деня от запад валежите временно спират, най-късно в североизточните..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната програма "Неразказаните истории на българите", по която се издирват малко познати факти за достойни..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната..
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата..
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за..