Лесно ли е да зарежеш предишния си живот, за да последваш мечтите си в България? Оказва се, че не! Но си струва, смята чилиецът Даниел Монтилио.
Даниел среща бъдещата си съпруга на круизен кораб и това е любов от пръв поглед. Решава да я последва в България и да създаде семейство и бизнес тук, на хиляди километри от родината си. Това се случва преди повече от 15 години. Днес Даниел живее във Варна, научил е български и не съжалява за избора си. Успява да осмисли смелата си постъпка като помага и на други негови „събратя по съдба“. Така се ражда идеята за специална интернет платформа в помощ на чужденците в България. Признава, че първото нещо, което му е направило впечатление тук е … природата. „Всичко тъне в зеленина! И Черно море е толкова красиво и топло, не е като в Сантяго, моя град. Там липсва зеленина, а водата в Тихия океан е студена…“ – казва Даниел. Но допълва, че още с пристигането си през 2005 г. се е сблъскал сериозно с езикова бариера. „Малко българи владеят чужди езици и ми беше трудно да се интегрирам и да се справям с местната администрация“- обяснява той:
Даниел признава, че много чужденци се обръщат към него за съдействие. А основният им проблем е как да преборят местната бюрокрация. Така се ражда идеята и за специализиран YouTube канал. В него Даниел представя полезна сервизна информация на английски.
„Чужденците понякога се оплакват от т.нар. „двоен стандарт“ в сферата на услугите. Например налага им се да плащат много по-високи такси в сравнение с българите, макар че това не е регламентирано от закона, с презумпцията, че щом си чужденец, значи си по-богат“- твърди Даниел. Освен това по отношение на чуждите инвестиции, държавата поощрява големите инвеститори, които пристигат тук с милионите си евро, за сметка на по-скромните предприемачи, които искат да развиват среден и малък бизнес в страната.
И все пак Даниел е доволен от живота си в България. Твърди, че тук се чувства пълноценен и спокоен. Харесват му българите и това че държат много на семейството и си помагат. „В България е безопасно. Все още детето ти в 4 клас може да се качи на автобуса и спокойно да отиде на училище, без риск - това е немислимо другаде. А и разстоянията са малки! Сравнително бързо отиваш и се връщаш от работа или от училище, а не като на други места, където пътуваш с часове и плащаш луди пари за транспорт“ – обяснява Даниел. И добавя:
„За съжалени прекалено много черногледи хора има тук. Имате хубава природа, ама била замърсена! Но вижте, никъде няма съвършенство! Българинът много иска България да е като Германия. Но всяка държава си има своите плюсове и минуси. Да, вярно е, че тук има много проблеми, че хората не са доволни от правителството, но това не означава, че „разсипаха страната“ - както често чувам българите да се оплакват.
Аз винаги казвам – ако искаш да правиш голям бизнес и да станеш милионер – ходи в Калифорния и си гони целта. Но ако искаш да се радваш на спокоен семеен живот, да работиш това, което ти харесва и си в хармония със себе си и околните – България е за предпочитане.“
Снимки: личен архивВ „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на храма „Успение на Пресвета Богородица“ в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..