Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Соня Радева и нейните истории с кънки върху лед

Снимка: личен архив

Соня Радева прави житейския си избор едва на 4, когато отива на пързалката с майка си и сестра си и обува за първи път зимните кънки. Е, разбира се, тогава тя не осъзнава това. С времето идват хъсът и желанието да тренира. Съчетава двуразовите тренировки с училището. „Самодисциплина, каляване - спортът ме грабна и така си остава до днес“, споделя в интервю за Радио България Соня Радева. 

Още в първите минути от нашия разговор фигуристката ме печели със своята очарователна усмивка, откритост и живеца, който носи. Днес тя има зад гърба си 7 републикански титли по фигурно пързаляне, участия в европейски и международни първенства, и на свой ред предава знанията си на децата, които искат да покоряват спортни върхове.

ЦЕНАТА НА УСПЕХА

Соня признава: „Цената на успеха е безумно много труд и адски много упоритост, саможертва. Всичко, което изгражда спортът, трябва да го развиеш в много пъти отгоре, за да може в един момент то да работи за теб и да те води към високи спортни постижения“.

Преминава през какви ли не изпитания, но винаги продължава напред. Веднъж дори на международно състезание с острието на кънките пробива крака си и се налага от пързалката да я откарат в болница за операция…

СПОРТЪТ МЕ ПРАВИ ЩАСТЛИВА

Когато я питам, какво за нея е спортът, не се колебае. „Спортът е нещото, което ме прави истински щастлива“, споделя Соня Радева:

„Ако мога да се върна назад, бих го избрала отново 300 пъти! Това е един голям процес на самоизграждане на личността. Ако можех да променя някои неща, бих ги променила, защото в момента гледам през друга призма. Като начало това е самоувереността - тя винаги ми е липсвала. Когато се обръщаш назад, виждаш, че нещата са били много по-положителни и красиви. Но за съжаление в индивидуалния спорт е много важна и психиката на човека. Върху нея трябва да се работи. Трябва някой да те побутне и да ти помогне да повярваш в себе си. Затова в чужбина работят с психолози“.

ПОВЕЧЕТО ИНДИВИДУАЛНИ СПОРТИСТИ СЕ РАЗВИВАТ НАВЪН

Спортът е бизнес, а всеки бизнес иска инвестиции. „Спортистът трябва да има лекар, масажисти, възстановяване, психолог, психотерапевт. Това е процес, който включва много звена. Когато едно от тях липсва, резултатът не може да бъде същият. Много се радвам на нашите спортисти, които успяват. Но за съжаление повечето от тези в индивидуалните спортове се развиват навън. И това не е случайност“, твърди събеседничката ми.

Ниското заплащане в професионалния спорт у нас принуждава Соня Радева да сложи край на състезателната си кариера и да търси реализация в чужбина. Преминава тежък кастинг и с шоу-програми по кораби започва да обикаля света – Европа, Азия, Америка, Австралия… Но между договорите се връща в България и с огромно удоволствие води тренировки за деца в „Зимния дворец“ в София.

УСМИВКАТА НА ДЕЦАТА МЕ МОТИВИРА

„Когато отида на пързалката и видя тези деца как се усмихват, с какво настроение влизат и колко по-ентусиазирани излизат, ми се пълни душата“, казва Соня и подчертава, че точно това я мотивира да работи с тях:

Като видя, че едно дете наистина има желание, за мен това е най-важно, не толкова дори качествата му. Да, хубаво е децата да са талантливи. Но в крайна сметка, когато те идват на пързалката, просто защото искат да бъдат там, това е безценно. Дори да не тренират за високи постижения, децата се учат да правят нещата с хъс, когато нещо не се получава, да не го оставят, а да продължават да работят върху него. Така се изгражда характер, който ще им помага през целия живот“ – казва Соня с надежда най-после спортът да заеме достойно място в плановете, които кроят за бъдещето на страната ни нашите управляващи.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Теодора Драгостинова

Проф. Теодора Драгостинова изследва исторически процеси на Балканите от Щатския университет в Охайо

През 1920 г. една млада жена с деветмесечно бебе е поставена пред тежък житейски избор – да остане в София при своя съпруг, да замине при родителите си в Одрин или да избере установилия се в Солун брат. След два месеца на разпити, молби, писма и..

публикувано на 16.12.24 в 10:35

Александра Карастоянова-Херментин се нарежда сред съвременните композитори, признати в цял свят

Неотдавна австрийският град Залцбург присъди най-висшето си отличие в областта на изкуството и културата на композиторката от български произход Александра Карастоянова-Херментин. И макар от десетилетия да присъства с творенията си, а в началото на..

публикувано на 04.12.24 в 10:15
Нуредин Нурединай

Нуредин Нурединай от Гора: "Трябва да се върнем към човешките ценности и да опазим идентичността си"

Нуредин Нурединай  произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) .  В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..

публикувано на 24.11.24 в 20:15