Преди повече от осем месеца, когато в България въведоха Извънредното положение, целящо да спре разпространението на Covid -19, обществото ни се сблъска с непозната и стряскаща за мнозина ситуация. Както в много страни по света, които също въведоха ограничителни мерки, обществените нагласи се разделиха – от уплашени до смърт хора до отричащи пандемията.
Не без известно основание, заради противоречивите послания на СЗО и закъснялото обявяване на епидемията, невярващите окачествиха вируса като сезонен грип. В другата крайност застанаха хората, които прозряха смъртоносна опасност, уплашени от апокалиптичните новини по медиите. По средата останаха тези, които се опитваха трезво да преценят ситуацията, отсявайки източниците. А в медиите двете крайни позиции, изразявани от авторитетни специалисти, допълнително объркваха представите за достоверност на информацията.
Накрая се стигна и дотам, че много хора със съмнения за носителство на заразата започнаха да се страхуват да обявят публично притесненията си. Нещо повече - започнаха да отказват да се изследват и да остават под карантина.
"За съжаление, нещата преминаха през няколко етапа, по отношение на човешката психика - отбелязва д-р Валентина Христова, специалист УНГ. - Отначало страхът беше много сериозен, хората спазваха по-стриктно ограниченията. Сега сякаш свикнахме с думата коронавирус и се отпуснахме. Всеки един от нас иска да му се върне старият живот. Никой не си представя, че ще сме винаги затворени и ще бъдем лишени от удоволствия и контакти с приятели. Не е сега моментът! "
Неотдавна адв. Петър Николов от Варна разказа в ефира на БНР за преживяното, след сблъсъка с вируса и здравната ни система. Преди да се разболее той е сред хората, които се отнасяли по-скоро скептично към епидемията. Когато установява, че е болен, нагласите му се преобръщат. Дълго време се чуди дали да го оповести публично, а когато се престрашава, с него се свързват познати и приятели, които също са усетили пряко или косвено срещата с вируса. Сблъсква се и с коментари на присмех и съмнения. Но това далеч не го разтърсва така, както здравната ни система и липсата на съдействие от страна на институциите. "Ако не сте достатъчно отговорен към себе си и към другите, можете да пропуснете всички прегледи и направления и спокойно да се разхождате из града, из заведения, из молове необезпокоявано – коментира юристът. – Всичко е доста пожелателно“.
Такива са и наблюденията на д-р Христова, която всеки ден преглежда пациенти, без дори да знае, дали не са потенциални носители на вируса:
"Като лекар на първа линия не съм много съгласна с оргнизацията на лечение, взимане на проби и т.н.Вероятно наистина нямаме ресурс и това е основният проблем, а той е много сериозен. Ако човек се разболее и недай Боже има някакви съмнения - няма организация, която да го вземе от дома му, да му направи проба, да го върне обратно. На практика става така, че той не само си плаща, но и разпространява вируса из целия град. Той самият остава с усещането, че никой не го обгрижва. Вероятно и затова на голяма част от хората им се иска да мислят, че това е един нормален грип, което не е вярно. Лечението е много трудно, все още е неспецифично, дори и изследванията са неспецифични. Би трябвало да възпитаваме хората, че това е особен вид вирус,към който трябва да проявяваме много сериозно отношение. Да пазим себе си и да пазим околните."
Затова и сдружението на личните лекари настоява направленията за PCR да се издават електроно, за да се предпазят както пациентите, така и лекарите от евентуално заразяване.
Снимки: БГНЕС, superdoc.bg, Георги Цветков
Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на единствената българска АЕЦ - "Козлодуй". След проверка от ядрения ни регулатор в 10:07 ч. блокът е включен в електроенергийната система на страната. Освен извършения ремонт с цел повишаване на..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил писмо до "Продължаваме промяната"-"Демократична България" с предложение за излизане от политическата криза. Информацията е потвърдена от източници на БНР, информира Мария Филева. Борисов е предложил лидерът на..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник, построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..