Ако чужди граждани, временно пребиваващи у нас, почувстват симптоми, наподобяващи на коронавирусна инфекция, те ще получат незабавна медицинска помощ, уверяват от столичната Регионална здравна инспекция. Хората с подобно неразположение могат да се обръщат към всяко лечебно заведение.
Електронните страници на Министерството на здравеопазването, на РЗИ-тата и на други държавни институции също съдържат полезна информация, но тя е предимно на български език, поради което е трудно достъпна за чужденците в страната.
По думите на д-р Ирина Гайтаневска, в болниците не се прави разграничение между българи и чужди граждани и всички получават адекватната за състоянието им медицинска помощ, независимо от усложняващата се епидемична обстановка и очаквания недостиг на легла.
За разлика от чужденците, които директно се обръщат към болниците, българите със съмнения за коронавирус най-напред трябва да се свържат с личния си лекар. Именно той решава дали да ги насочи към някое лечебно заведение или да им препоръча да си останат у дома. А ако все пак се нуждаят от по-нататъшна медицинска грижа, те ще бъдат откарани в координационния център на столичната Инфекциозна болница, който съществува от два месеца.“Това е място, което приема всички транспортирани пациенти от Центъра за спешна медицинска помощ със съмнение за коронавирусна инфекция при първичния преглед у дома – казва още д-р Ирина Гайтаневска в интервю за Радио България. – Там те биват обстойно преглеждани, снема им се по-задълбочена анамнеза и при необходимост се извършват изследвания. Ако даденият човек се нуждае от хоспитализация, той постъпва в лечебно заведение, в което ще получи най-правилната медицинска грижа. А ако трябва да остане под домашно лечение, ще бъде проследяван от общопрактикуващ лекар.”
Когато лекар в координационния център прецени, че е добре на пациента да бъде направен PCR тест, той е безплатен. “Но това не е лаборатория, в която всеки може по желание да отиде и да се изследва за коронавирус”, подчертава д-р Ирина Гайтаневска.
Всички граждани - българи и чужденци, могат да си направят PCR тест по собствено желание на средна цена от 120 лв. и бърз тест за наличието на антитела за коронавирус за около 30 лв. в лицензираните лаборатории на територията на страната.Със заповед от 21 октомври 2020 г. здравният министър определя 65 лечебни, здравни заведения и РЗИ-та за провеждането на високоспециализирано медико-диагностично изследване “Полимеразна верижна реакция за доказване на Covid- 19”. Те се намират в София, Варна, Стара Загора, Бургас, Пловдив, Плевен, Кърджали, Разград, Русе, Враца, Силистра, Хасково, Перник, Велико Търново, Асеновград, Петрич, Монтана, Сливен Габрово, Шумен, Благоевград, Гоце Делчев и Панагюрище.
Снимки: БТА, СРЗИНАТО ще разгърне 10 000 войници, 17 кораба, 20 самолета, 1500 бойни машини и артилерия в България, Румъния и Гърция по време на Steadfast Dart 2025. Това ще е най-голямото учение на Алианса за 2025 г. за разгръщане на формированията от Съюзните сили за..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския диктатор Тито, заради българското си самосъзнание. На церемония пред столичния храм “Света Неделя”..
Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди, съобщи пресцентърът на Столичната община. Работи се по общинската пътна мрежа, Южната дъга на..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..