В поредния си клип от инициативата за популяризиране на малко познати места у нас, Министерството на туризма представя природата на Западна Стара планина.
Само на 160 км от София за любителите на природата районът предлага 5 екопътеки, като една от тях води до първенеца в този дял на Балкана – връх Миджур. Тук могат да се видят причудливите скални масиви, приличащи на застинали морски вълни наречени „глами“. Те представляват и наистина някога са били дъно на море.
Клипът е част от проекта на Министерството на туризма в партньорството с представители на Асоциацията на екскурзоводите в България. В заснетите от екскурзоводите клипове се представят любопитни факти за места и забележителности, непознати за повечето български и чуждестранни туристи.
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..