След пандемията, стратегическата ни цел в ЕС е да инвестираме с дългосрочни предпоставки за растеж на икономиката, каза вицепремиерът Томислав Дончев. Днес той представи онлайн, проект на Национален план за възстановяване и устойчивост на България.
Планът е разделен на четири основни стълба –„Иновативна България", „Зелена България“, „Свързана България“ и „Справедлива България“. Чрез него, България ще има достъп до безвъзмездно финансиране в размер на над 12 милиарда лева и до 9 милиарда лева достъп до заемен ресурс, ако държавата прецени, че има нужда от такъв. Планът не е отделна реалност, а част от целия пакет от мерки, фондове и документи, с които ще бъде постигнат ефектът, който търсим, каза вицепремиерът. Краен срок за изразходване на средствата от плана е 2026 година. Изискването е 2/3 от ресурса да е договорен и вкаран в изпълнение още през първите две години. Това означава много къси и конкретни периоди за разходване на средствата.
Планът за възстановяване и устойчивост е уникална възможност за огромни публични инвестиции, там където са най-необходими за България. Изпълнението на мерките предполага през следващите 6 години, всяка година да бъдат инвестирани поне 2 милиарда лева допълнително публичен ресурс, който би удвоил обема на публичните инвестиции в страната. Ако, разбира се, инвестиционните приоритети, цели и изпълнение на проектите, е организирано по най-добрия начин. Това е и шанс България да бъде по-подготвена за предизвикателствата на бъдещето – дигитализацията и зелената икономика. Дончев посочи, че от два месеца насам министерствата работят над 100 проекта, свързани с тези програми и припомни, че България е започнала работа по плана в аванс, още преди да бъде постигната сделката за него в средата на годината. Обсъждането им тепърва започва, защото планът е на цялото общество, подчерта вицепремиерът. Предвижда се по него да работят поне две правителства, а ефектите му ще са за десетилетия напред, обясни вицепремиерът.
На 13 февруари радиата по света говорят за климата – темата е акцент в Световния ден на радиото. "Въздухът ни прави равни и свободни" – мнението е на климатолога проф. Георги Рачев, с когото в "България днес" говорим за климатичната..
През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..
По примера на Хърватия, последвана от Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина, и в България четири организации обявиха 13 януари за ден без пазаруване в големите търговски вериги заради високите цени...
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..