„Ако Република Северна Македония признае българските корени на своите нация и език, това ще сложи край на напрежението в отношенията ни и на вероятността България да наложи вето за началото на преговорите за еврочленство“, заявява пред агенция „Ройтерс“ вицепремиерът и външен министър Eкатерина Захариева.
Захариева казва, че страната ни не оспорва правото на самоопределение на съседната държава, нито правото на гражданите ѝ да наричат езика си както желаят, но подчертава: „Готови сме да потвърдим отново настоящите реалности, но те трябва да признаят историческата истина“.
Външният ни министър заявява още, че притесненията на България са свързани по-скоро с непрестанните претенции на Република Северна Македония за македонско малцинство у нас.
Агенция „Ройтерс“ припомня и думите на македонския премиер Зоран Заев, че идентичността и езика на страната му не са предмет на дебати.
Снимки: БГНЕС, Община Бургас,Точно преди 3 години, на 24 февруари, започна инвазията на Русия в Украйна – събитие, което събуди Европа 77 години след края на Втората световна война и постави под въпрос една от основните цели на ЕС – предотвратяване на нов конфликт на континента...
По повод третата годишнина от войната в Украйна, българско-украински сдружения и неправителствени организации организират вечерта на 24 февруари шествия в София, Пловдив и Велико Търново. Терорът на Кремъл има невиждани размери и това е..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 ще се проведе в София между 24 и 25 февруари. Темата на софийското домакинство е “Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж”, а фокусът на българското..
В "България днес" говорим за ролята на българските организации за подобряване живота и отношението към сънародниците ни в съседна Сърбия. Събеседник по..
България ще участва в съвместни обществени поръчки в областта на отбраната на ниво ЕС по проекти за придобиване на системи за противовъздушна..
За „отварянето” през радиото между България и Северна Македония веднага, след като България призна отделилата се от Югославия млада държава,..