Главоломното нарастване на броя на заразените от коронавирус в България извежда на преден план множество проблеми. Липсата на медицински кадри става осезаема, бързо се запълват леглата в Ковид отделенията, наличните лекари са на предела на силите си, а като допълнение - недостиг на важна за лечението субстанция, каквато е реконвалесцентната кръвна плазма.
Здравното министерство постоянно призовава за даряване. Още през март пък беше създадена специална фейсбук група от сдружението "Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма”, в която общуват всички, желаещи да станат дарители. Знае се вече, че най-търсената кръвна група е А+.Апелът към даряване на реконвалесцентна плазма става все по-настойчив, защото това се оказва метод за спасяване на животи.
33-годишният Радослав Цветков вече два пъти дарява. Той е бил заразен с коронавируса през лятото, а като разбира за възможността да дари плазма, не се замисля и се включва в процедурата.
"Ако се наложи, ще го направя пак", заяви пред БНР той е обясни, че процедурата е безболезнена и леко се понася от организма.Оказва се обаче, че пред дарителите има някои пречки:
„Има остра нужда от плазма в Националния кръвен център. Донори могат да дойдат от цялата страна, ние поемаме пътните разходи, – обясни пред БНР председателят на Сдружението за лечение на Covid-19 с кръвна плазма д-р Павлина Михайлова. По думите ѝ в края на миналата седмица искания за плазма в помощ на тежко болни лекари, са постъпили от Габрово, Бургас, Варна, Пловдив и въпреки желанието на много доброволци да дарят, не е имало къде да отидат, тъй като вратите на центъра са били затворени.
Националният център по трансфузионна хематология в София е единственото място, където може да се дари кръвна плазма у нас, но работното време през седмицата от 8 до 15 часа създава неудобства за желаещите да изпълнят своя човешки дълг. Допълнително ограничение за работещите е, че през уикенда центърът е затворен. Иначе процедурата отнема около 40 минути, като за да се осъществи манипулацията, трябва да човек да е здрав и да са изминали поне 40 дни от положителния му PCR тест. Той се предоставя като доказателство, че кръвната плазма съдържа антитела именно срещу Covid-19.
Сериозен проблем, пред който се изправя всеки, избрал да дари плазма са и неактуализираните критерии до каква възраст и при какви условия, човек може да стане дарител. Към момента тя е до 55 години, но според д-р Михайлова това трябва да се промени. Критериите са написани още през май, а оттогава досега ситуацията се е изменила – категорична е тя.
„Много хора казват - аз съм на 59, на 60 години. Хубаво би било и те да могат да дарят своята кръвна плазма. Направих едно проучване и установих, че във Великобритания няма такава горна граница. Както знаете, колкото по-възрастен си, толкова по-тежко боледуваш и съответно образуваш повече антитела, тоест твоята плазма, ще бъде много по-ефективна.“
Всички тези проблеми доктор Павлина Михайлова е описала подробно в писмо, изпратено до премиера Бойко Борисов и отговорните институции в страната. Коментар или реакция от тяхна страна по случая, към момента няма.
Редактор: Йоан КолевИнститутът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, достъпно на адрес bggpt.ai...
За едно работно място се състезават средно по седем безработни в цялата страна при шестима незаети през 2023 г., показват данните на Агенцията по заетостта. Най-силна конкуренция има в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, където за..
София ще посрещне коледните и новогодишните празници с блестяща украса във всички райони на града. Основен акцент в преобразяването на столицата ще бъдат красивите елхи, разположени на ключови места. Най-високата сред тях със своите 15 метра ще се..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..