Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архангелова задушница е

Снимка: архив

Архангелова задушница е третата в православния църковен календар. По правило, задушниците предхождат Великия пост, Петдесетница и Архангеловден и са винаги в събота - деня, определен от църквата за възпоменание на покойниците. Съботата напомня и за деня преди преди Христовото Възкресение. 

На Архангелова задушница отдаваме почит и на всички български воини, загинали за Отечеството ни. Затова тя е известна още като мъжка задушница. 

В православните храмове се отслужва панахида за всички починали, след което свещениците четат молитви над поставените на обща трапеза хляб, вино и жито. След молитвите, миряните си подават взаимно от храната, която са донесли, с думите „Бог да прости”. Това е милостинята, с която живите се надяват да измолят спасението на душите на починалите си близки. 

Още за символиката, свързана с деня прочетете в публикацията Архангелова задушница – с молитва за починалите и вяра в безсмъртието от колекцията на Радио България. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05

Най-новите археологически открития в Урвич съживяват легендите за цар Ясен

По пътя София - Самоков срещу течението на р. Искър, край големия живописен завой между бившите села Кокаляне и Пасарел при Дяволския мост е ридът Среднобърдие. Там р. Ведена се влива в Искъра и се събират планините Лозен и Плана, а над тях се..

публикувано на 19.07.24 в 10:15