Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Западните Балкани на прага на ЕС – очаквания и проблеми

Еврокомисарят Оливер Вархеи
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Западните Балкани са приоритет за Европейската комисия от началото на нейния мандат, заяви еврокомисарят по съседство и разширяване Оливер Вархеи на виртуалната конференция „Западните Балкани отвъд 2020: действия и решения по време на пандемия“, организирана от българския евродепутат Илхан Кючюк. 

Бъдещето на региона е в Европейския съюз и това е от интерес, както за нас, така и за страните от Западните Балкани. Във връзка с това  пакетът за разширяване за 2020 г., който приехме заедно с Икономическия и инвестиционен план, предоставя подробен преглед на приоритетните реформи, които стоят в основата на процеса на присъединяване към ЕС“ - допълни Вархеи. 

Пред Програма "Хоризонт" на БНР евродепутатът от групата „Обнови Европа“ в Европейския парламент Илхан Кючюк заяви, че страните от Западните Балкани трябва час по-скоро да бъдат интегрирани в Евросъюза: "Искаме да дадем силен знак, че Европейският съюз вижда Република Северна Македония, вижда региона като интегрална част от своето не само географско, но и политическо и икономическо развитие" - посочи Кючюк.  


„Европейската комисия има ангажимент към Западните Балкани с огромно финансиране – било като безвъзмездни средства, било като предоставяне на заеми – обясни Илхан Кючюк и припомни, че сумата, която ЕК е заделила през настоящия кризисен период, се равнява на 3.3 милиарда евро. „ЕС е наясно с големите проблеми пред Западните Балкани, свързани най-вече с демографската криза и изтичането на мозъци и невъзможността младо и активно население да остане на територията на Западните Балкани“, допълни той.

Конференцията съвпадна с период на осезаемо напрежение между България и Северна Македония. Двете страни трябва да изгладят противоречията помежду си до 10 ноември, за да може пред Северна Македония да се отвори пътя на преговори с ЕС. Преди два дни вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева оповести на брифинг в София, че България все още не е в състояние да одобри преговорната рамка за Северна Македония, тъй като македонската страна системно нарушава Договора за добросъседство, създават се пречки за български инвестиции и не се правят крачки към преодоляването на езика на омразата.


Според Илхан Кючюк Брюксел трудно разбира днешния разговор между Република Северна Македония и Република България. „Голямото достижение на договора между България и Северна Македония е в намирането на формулировката „обща“, защото общото ни минало, общата история и общите корени, по думите му, ще поставят „много солидна основа за общото ни бъдеще“.

Политиката на разширяване води до засилване на присъствието на ЕС на световната сцена, това е геостратeгическа инвестиция към стабилна, силна и обединена Европа, изтъкна лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, който също взе участие в конференцията. По думите му, българският етнически модел на толерантност и заедност може да служи за пример на държавите от Западните Балкани за преодоляване на историческите наслоения и тлеещи етнически конфликти, което ще отвори вратите на държавите по пътя им към ЕС. Мустафа Карадайъ прогнозира, че лансираният икономически и инвестиционен план за региона ще има точно тази стратегическа цел – мобилизиране на средства за ключови инвестиции в областта на транспорта, енергетиката, зеления и цифров преход, които ще създадат устойчив растеж и работни места.

Съставил: Елена Каркаланова
Снимки: https: facebook.com/ilhan.kucuk.5



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 28

В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..

публикувано на 28.11.24 в 11:29

ВАС отново не си избра председател

Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..

публикувано на 28.11.24 в 11:28

Между София и Пиза тръгва директен полет

От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..

публикувано на 28.11.24 в 11:25