Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Визуалната памет на България през 20 век в нова платформа

Снимка: visualarchive.bg

Казват, че една снимка говори повече от стотици думи. Затова интересът към черно-белите кадри от миналото е толкова голям и винаги предизвиква емоция. А какво да кажем, когато става дума за снимки от едно близко минало, което все още не е достатъчно осмислено? Български визуален архив е една нова платформа, която стартира тези дни във виртуалното пространство. Тя има за цел именно това – да покаже по безпристрастен начин, чисто документално България през белязания от исторически превратности и спорни моменти XX век.

Как е протичал животът на обикновените българи непосредствено след Първата световна война, как са изглеждали градовете ни след навлизането на съветската армия в страната? Как са живеели българите през социализма, как народът манифестирал под строй с плакати „Вечна дружба КПСС - БКП“ , как са изглеждали селскостопанските труженици, ами учениците със строгите соц. униформи? И още и още визуална информация за житието и битието на хиляди българи, които отдавна не са сред нас, вече е достъпна в онлайн пространството.


Инициативата е на група млади хора от т.нар. поколение на Прехода, необременено от историческите клишета и предубеждения. „Това е дигитален архив, изграден на базата на общност от дарители. Той е свободно достъпен и може да бъде безвъзмездно свалян от потребителите, защото е с уредени авторски права“ – казва за Радио България Тихомир Стоянов, ръководител на платформата.

Идеята възникнала от големия интерес към архива ImaginaryАrchive в Инстаграм. В него Тихомир представя живота на рода Стоянови, като събирателен образ на едно българско семейство през 20-ти век.

„Хората започнаха да ми предлагат да прибавя и техни семейни снимки от същия период и така решихме да създадем Български визуален архив с кадри на дарители. Проектът ни получи подкрепата на Столична програма “Култура” 2019 г.“


Сайтът стартира с няколко хиляди кадри. Всички те са придружени с обяснителни текстове. „Целта е да създадем общност от дарители, както и да накараме публиката да коментира и да добавя съдържание към снимките, с идеята да обогатим представите ни за България през XX в.“ – казва Тихомир. И още:

„Повечето снимки са любителски по повод празници, екскурзии, ежедневието на българина. Чрез тях потребителите ще научават за различни традиции, нрави и исторически събития, белязали 20-ти  век. Имаме заснети моменти от честването на юбилеи по времето на социализма, от различни манифестации, откриването на паметници, на сгради.“


Основателите на платформата залагат на големия интерес в българското общество към историята на 20-ти век. „В България има едно носталгично, и дори меланхолично усещане за миналото“ - казва Тихомир и добавя:

„Има снимки, които могат да предизвикат големи дебати за местонахожданието, какво се случва на тях, кои са участниците и пр. Би трябвало да се получат интересни дискусии. Всъщност това е нашето желание - хората да се забавляват и да се опитват да осмислят този 100-годишен отрязък от миналото ни.“

Снимки: visualarchive.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 7 февруари 2025 г.

На 7 февруари Православната църква чества преподобни Партений, епископ Лампсакийски, преподобни Лука Еладски и светите хиляда и трима свети мъченици от Никомидия – мъже, жени и деца посечени в 303 година, при гонението срещу християните на..

публикувано на 07.02.25 в 06:00
Снимка: Посолство на България в Рим / Фейсбук

Академични зографи изрисуваха православни сцени в католически храм в Салерно

При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни стенописа, съобщи във Фейсбук посолството на България в Рим.  Стенописите с Тайната вечеря и..

публикувано на 06.02.25 в 11:13

Църковен календар – 6 февруари 2025 г.

На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ Смирненски, честваме и преподобни Варсануфий Велики и Йоан Пророк – живели аскетически в манастира на Авва..

публикувано на 06.02.25 в 06:00