От своето начало през 2005 г., "Европейската нощ на музеите" привлича многобройна публика, а все повече музеи и галерии се присъединяват към инициативата. Нейната цел е по-широк достъп на хората до експонатите, но също така и съхранението на произведения от различните видове изкуства. През 2019 г. в събитието се включиха 3200 музея от 30 европейски държави.
В България, от 2006 г. насам, събитието се организира от Френския институт в партньорство с Министерство на културата и Столична община.
Тазгодишното издание беше планирано за 18 май, но ограниченията, наложени заради пандемията от Covid-19, доведоха до неговото пренасрочване за 14 ноември.
Картата на събитието включва 27 музеи и галерии в столицта, които ще отворят вратите си безплатно и при удължено работно време. Тъй като вирусът все още е сред нас, организаторите уверяват, че посещението на обектите ще се осъществява при спазване на всички противоепидемични мерки.
Пълната програма с местата, където ще се състоят проявите, може да разгледате ТУК.
Актьорът Явор Милушев получава наградата "Икар" за изключителен принос към българския театър. Това съобщиха от Съюза на артистите в България. Той е познат с множеството си роли на театрална сцена - в постановките "Медея", "Хъшове", "Много шуц ма нищо",..
Абстрактно, безпредметно, геометрично – това е цяла една смислово-градивна концепция, върху която стъпва изкуството на XXвек . Водещата и свързваща идея при него е свободата на автора, но и на неговата публика. Визуално, чрез геометричното изкуство..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя на Международното триенале на типография в Полша. "За създаването на един шрифт е нужно..
Актьорът Явор Милушев получава наградата "Икар" за изключителен принос към българския театър. Това съобщиха от Съюза на артистите в България. Той е познат..