Когато през 90-те години на м.в. за пръв път пристига във Великобритания на студентска бригада, толкова му харесва, че решава да потърси начин да се върне обратно и да опита шанса си. Днес Атанас Чиков е един от най-дейните българи на Острова, а желанието му да помага на сънародниците, желаещи да се установят и работят там, се превръща не само в кауза, но и в негова професия.
Така се ражда платформата BGhelp, която има лавинообразен успех. В нея се регистрират десетки хиляди наши сънародници. Обменят се идеи, опит, съвети, всеки се включва, за да помогне както може. Междувременно Атанас създава поредица от ФБ страници на различни теми, свързани с живота в Англия, открива и YouTube канал. Внего той качва видеа на български с препоръки и ценна информация за местната действителност. Атанас става лицензиран миграционен консултант. Твърди, че едва смогва да отговори на всички запитвания, защото проблемите, с които се сблъскват българите след Брекзит не са никак малко.
Над 200 хиляди българи живеят на Острова. Според Атанас голяма част от тях пристигат, за да поработят няколко години, да съберат средства и да се върнат обратно в родината. Някои откриват успешни бизнеси или стабилна работа и решават да останат завинаги. Хората съвестно работят и си плащат данъците, от което печели Обединеното кралство. Но заради неразбории и липса на информация покрай Брекзит, мнозина се сблъскват с почти непреодолими административни пречки:
Но най-сериозните опасения са свързани с несигурността покрай Брекзит – ще има ли сделка или не! Българите се притесняват как това ще се отрази на курса на паунда. „Много от тях обръщат заплатите си в евро и ги пращат в родината на близките. Но ако няма сделка и паундът падне под едно евро, това сериозно ще ги „удари по джоба“ - категоричен е Атанас. Има и неяснота за хода на английската икономика и рискът цели сектори да бъдат сериозно засегнати. Като хотелиерството и ресторантьорството, например, където работят между 10-15% от българите в Обединеното кралство. С една дума, животът в странство не е лек. Но си има и своите предимства. А на въпроса лесно ли се интегрират сънародниците ни, получихме нееднозначен отговор:
„Не смятам. Тук начинът на живот, на разбиране е различен. Повечето ни сънародници живеят дълги години тук и продължават да се срещат само с българи, посещават само български заведения, купуват си българска храна от тукашни магазини. Аз самият от 21 години съм на Острова, но рядко се събирам с англичани, освен по работа. Просто е въпрос на манталитет. Ние сме южняци, по-темпераментнисме. Начинът ни на забавление е по-скоро като този на испанците, на гърците - да седнеш на маса, да хапнеш, да има мезе, да слушаш музика…Просто Англия е идеално място да направиш бизнес, да събереш пари и после, ако решиш, да се върнеш“ – каза в заключение Атанас Чиков.
Снимки: личен архив - Атанас Чиков
Съгласно Конституцията, президентът Румен Радев ще връчи днес мандат за съставяне на правителство в рамките на 51-вото Народно събрание на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарна група - ГЕРБ-СДС. Парламентарните избори се..
Честит Банго Васил! Днес ромите в България и региона отбелязват своята Нова година, известна още като Василица. В "България днес" разказваме за обичаите и традициите на празника, който е заключен в цели три дни и продължава до 15 януари. След това ще..
В сряда , 15 януари, времето ще се задържи облачно в по-голямата част от страната. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..