През 1900 г. Българското дружество на червения кръст открива своя болница край София, чийто правоприемник е Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина „Н. И. Пирогов".
Първоначално, болницата на червения кръст е част от училището за милосърдни сестри, а идеята за създаването ѝ е на десетки български медици, завършили и специализирали в Русия, Франция, Австрия, Германия, САЩ.
Много бързо след откриването си лечебното заведение се утвърждава като водещо звено в системата за медицинската помощ в София.
На 15 септември 1909 г. започва работа нов корпус на болница „Червен кръст”, с 60 легла, едно вътрешно и едно хирургично отделение. Днес в тази сграда се помещават някои от клиниките на „Пирогов”. С подкрепата на дарители медицинското заведение развива и широка социална дейност, а в периода на Втората световна война организира полеви болници. След 1945 г. болница „Червен кръст“ става главна база на бързата помощ в България. През 1947 година организира и първата санитарна авиация в страната.
През месец декември 1951 г. се създава Институтът за бърза медицинска помощ, на името на руския полеви хирург Николай Пирогов, участник в Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.).
Днес, УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов" осъществява болнична помощ за диагностика и лечение на остри и изострени хронични заболявания, както и на състояния, изискващи оперативно лечение в болнични условия и оказване на спешна медицинска помощ по основни медицински направления.
В последните месеци „Пирогов“ е и на първа линия в борбата с новия коронавирус (SARS-CoV-2) и причиненото от него инфекциозно заболяване Covid-19.
Снимки: Архив, Фейсбук, БГНЕС
Любителите на цветята могат да си подарят днес и утре вълнуваща разходка в тропическата оранжерия на Ботаническата градина на Българската академия на науките. Посетителите ще се насладят на очарователните цветове на азалии, камелии и на различни видове..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..