Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забравените герои на България: Ефрем Чучков

Четата на Ефрем Чучков
Снимка: Личен архив

На 21 ноември 2020 г. се навършват 150 години от рождението на Ефрем Чучков, виден деец на българското национално-освободително движение в Македония. 

„Макар в София да има улица „Ефрем Чучков”, името му е фактически неизвестно за днешните българи“, пише в писмо до Радио България неговият правнук Явор Чучков и ни предоставя някои интересни сведения.

Роденият в Щип Ефрем Чучков е воевода от основания от Гоце Делчев Четнически институт към Вътрешната македоно-одринска революционна организация. Още през 1898 г. той сформира и повежда чета, първоначално в Малешевско, а след това и в Щипско, Кочанско, Скопско, Кратовско, Царевоселско и др. Отляво надясно: Мише Развигоров, Даме Груев, Ефрем Чучков и Атанас Бабата на Скопския конгрес на ВМОРО (1905 г.)

Ефрем Чучков е бил приятел и другар на Гоце Делчев. Затова можем да съдим и от запазена значителна част от обширна кореспонденция между тях. 

Според сведенията на правнука Явор Чучков, Гоце Делчев е имал безрезервно доверие в Ефрем. В писмата си до желаещите да се включат в революционната дейност (например до Павел Шатев), Делчев пише: „Искаш да се присъединиш към борбата ли? Тогава отивай при Ефрем Чучков. Той, ако те одобри, ще ти даде оръжие и пари, и ще те приеме в Организацията.”

Повече за личността и делото на Ефрем Чучков очаквайте в следващи публикации. 

Снимки: Личен архив на Явор Чучков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паметникът на свободата

Честваме 90 г. от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка

На днешния ден преди 90 години е извършено освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка. Той е издигнат в памет на загиналите герои на отбраняваното място по време на Шипченската битка, около което са се провели решаващите боеве за..

публикувано на 26.08.24 в 06:00

Софийски потайности: Съдбата на Наум Торбов – архитекта на столичните Хали

След Освобождението на България от османско владичество в обявената през 1879 г. нова българска столица София се стичат архитекти от Европа, за да ѝ придадат модерен облик и функционална организация. Сред тях завинаги в архитектурната история на..

публикувано на 21.08.24 в 11:45
Свети Йоан Рилски

Почитаме Св. Йоан Рилски

Православните християни почитат успението на Св. Йоан Рилски, смятан за небесен покровител на българския народ. Светецът се ражда в село Скрино в Осоговската планина през втората половина на IX век, когато християнството пуска корени сред..

публикувано на 18.08.24 в 09:59