Епидемиологичната обстановка ще бъде удължена до 31 януари. Въвеждат се по-строги епидемични мерки от 23:30 часа на 27 ноември до 21 декември.
Със заповед на министъра на здравеопазването се налагат следните ограничения:
В търговските центрове и в моловете ще се допускат потребители само в някои обекти – зоомагазини, оптики, аптеки, магазини за хранителни стоки, банки, телекомуникационни оператори, пощи.
Изключение се прави и за театрите, които ще продължат да работят при 30% от капацитета на залите си и при стриктно спазване на потивоепидемичните мерки.
Малките магазини продължават да работят при досегашните условия – съблюдаване на дистанция и носене на предпазни маски.
Храмове, паркове и градини остават отворени. Няма да бъде налаган вечерен час.
Мерките бяха оповестени на 25 ноември, на извънреден брифинг в Министерския съвет от здравния министър Костадин Ангелов и членовете на Националния оперативен щаб.
„С въвеждането на мерките моето лично убеждение е, че с тях ще успеем да стигнем до плато на заболеваемостта“, каза на брифинга главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той уточни, че според класация на силата на мерките, направена от Оксфордския университет, с настоящите ограничения в страната ни тя влиза в графата на държавите със 70-75% строгост на антиковид разпоредбите. „Надяваме се по този начин да овладеем високия пик (от над 600 болни на 100 хиляди-бел.ред. ) и по този начин да осигурим на всяко българско семейство спокойно посрещане на светлите празници в края на годината“, каза още доц. Кунчев.
Намаляване на заболеваемостта ще настъпи най-рано към края на втората седмица от въвеждането на мерките. Намаляването на смъртността се очаква към края на третата седмица – сочат анализите на НОЩ и наблюденията от другите държави. „Това е абсолютно необходимо, за да може здравната система да издържи на натиска“, каза на брифинга председателят на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса ген. проф. д-р Венцислав Мутафчийски. „Човешкият живот е абсолютната ценност, независимо какви са другите щети. Ние, като лекари, не можем да изповядваме друга ценност освен тази“, допълни той.
Разкриват се три нови центъра за набиране на реконвалесцентна плазма - в Пловдив, Стара Загора и Плевен, обяви д-р Асен Балтов, директор на „Пирогов“. Те се прибавят към съществуващите до момента в София и Варна.
Приети са нови мерки за затворените бизнеси
„Действително беше много трудно решение с много компромиси. Всички имаха притеснения и тревоги, но ще се постараем да продължим всички мерки за подкрепа и никой да не бъде оставен сам“, каза на брифинга социалният министър Деница Сачева.
Продължават мерките „60 на 40“ и „80 на 20“ за компенсиране на заплатите в затворените бизнеси. Продължава и патронажната грижа, обясни Сачева. „В готовност са и колегите и в Агенцията по заетостт“ а, като хората в неплатен отпуск със среден доход до 465 евро от глава на населението, ще могат да се възползват от минимална работна заплата“, разясни министърът.
„За да върви икономиката, трябва да имаме здрави хора. Сектор търговия остава изцяло отворен“, каза на брифинга министърът на икономиката Лъчезар Борисов. Гарантираме доставките, производството и промишлеността, с изключение работата на моловете, подчерта Борисов.
При тези нива на зараза новите мерки са абсолютно наложителни
„Доказаният ефект срещу Covid-19 е само един – намаляване на социалните контакти или карантина. За да облекчим болниците, които са на предела на възможностите, въвеждаме мерки за 3 седмици“, каза премиерът Бойко Борисов по време на редовното правителствено заседание по – рано днес.
Той припомни, че до момента страната ни е била с най-либералния режим за ограничаване с цел запазване и на икономическите дейности и обеща, че след 3 седмици – на 21 декември, ще може да си позволим разхлабване на мерките. Като компенсация за този период държавата ще осигури близо 200 милиона евро за бизнесите с ограничена дейност, обяви премиерът.
Снимки: БГНЕС и БТА
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
Двете най-търсени от българите валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни - турската лира, румънската лея и сръбският динар. След тях се нареждат..
В петък от северозапад облачността ще се увеличава и привечер в Северозападна България ще завали дъжд, който бързо ще премине в сняг. Ще духа до умерен югозападен вятър, който по-късно след обяд в Дунавската равнина ще се ориентира от северозапад и с..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..