Председателят на Българската академия на науките академик Юлиан Ревалски е избран за втори четиригодишен мандат до 2024 година, информира репортерът на БНР Андрей Борисов.
Академик Ревалски беше преизбран от Общото събрание на БАН с тайно онлайн гласуване. Той получи гласовете на 68 от общо 86 участвали във вота.
Той беше и единственият кандидат за поста. В програмата си за управление на БАН академикът акцентира върху устойчивото развитие на човешкия научен потенциал в Академията, активното участие на учените в иновационни разработки, още по-широкото участие на БАН в образователния процес на всички нива и затвърждаване на Академията като основен експертен център на страната.
С управленската програма на председателя на БАН можете да се запознаете в детайли ТУК.
Юлиан Ревалски e роден на 27 февруари 1956 г. в Симитли. През 1981 г. завършва математика във факултета по математика и механика на СУ „Св. Климент Охридски“, със златна значка. През 1986 г. става кандидат на математическите науки, през 1997 г. – доктор на науките. Избран е за член-кореспондент на БАН през 2008 г., а през 2015 г. - за действителен член (академик).
В БАН работи от 1986 г. в Института по математика и информатика, като последователно преминава през всички академични длъжности, а в периода 2012 – 2016 г. е директор на института.
За първия си мандат Ревалски беше избран от Общото събрание на БАН на 01.12.2016 г.
България осъмна в бяла приказка и денят ни напомни, че всичко тече, всичко се променя. Дали това важи и за родния ни парламент?- Йоан Колев тръгна по следите на отговора. Изкуството, като по- безболезнен и ясен начин да..
В сряда , 13 ноември, през нощта от югозапад ще започнат нови валежи от дъжд, в планините над 500 м надморска височина – от сняг. Без валежи ще е в Северозападна България. През деня от запад валежите временно спират, най-късно в североизточните..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната програма "Неразказаните истории на българите", по която се издирват малко познати факти за достойни..
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната..
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за..