Интернет потребителите от цял свят вече имат свободен достъп до някои от най-любопитните български архивни ленти, които ще ги върнат почти в зората на кинематографията. Наскоро, във филмовия портал European Film Gateaway, бяха качени 43 наши видео материала, рекламни клипове, както и 33 кинопрегледа, обхващащи периода 1913-1943 г. Но това е само началото. От българската национална филмотека подготвят още архиви. Скоро и те ще станат част от европейския филмов портал, обединяващ над 53000 филмови заглавия и над 600 000 изображения от архивната памет на Стария континент. Платформата е свързана с Europeana – уеб порталa на ЕС, който дава достъп до над 58 милиона дигитализирани произведения на изкуството, книги, артефакти, аудио и видео от цяла Европа.
„Усмивки от миналото“, запечатали някои от най-важните исторически моменти на България, но и кадри от улици и площади на български градове, както и от ежедневието на хора, които отдавна не са сред нас! Българската филмова колекция предлага виртуално пътешествие в историята на 20 век, а подробности дава Росен Спасов, филмов експерт в Българската национална филмотека.
„Нашата селекция включва най-ранния запазен игрален български филм „Любовта е лудост“(1917) на пионера на родното кино Васил Гендов. Можете да видите също запечатаната от камерата зловеща реалност след атентата в църквата „Св. Неделя“ през 1925 г. или разрушенията от бомбардировките над София по време на Втората световна война. Но имаме и малко по-ведри неща! Като например документалния филм „Нашето море“ , който ни връща в 1929 г. и ни показва как са изглеждали градове като Созопол, Несебър, Поморие, р. Ропотамо“.
На мониторите, като ехо от миналото, оживяват демонстрации на софийската пожарна команда, оглавявана от Юрий Захарчук - любимеца на столичната бохема. Или пък артистичната реклама на прословутото още през 30-те години на ХХ в. Шуменско пиво, създадена с чувство за хумор.
Клипът е заснет от Спас Тотев, автор на още един филм от българската колекция, който ни връща в 1940 г., за да ни покаже избора на царица на Лъдженския плаж /в днешен Велинград/. „Виждаме хора, които плажуват, флиртуват с камерата и се забавляват. Разликата с нашето съвремие е осезаема, тъй като нравите тогава са били доста по-строги.“ - разказва Росен Спасов.
А една от най-забележителните ни архивни ленти в онлайн портала, според него, е документалният филм на Александър Жеков „Балканската война”(1912-1913 г.), който дава безпрецедентен поглед към военните действия и към живота в тила. Авторът се приближава с камерата си изключително близо до фронтовата линия – нещо абсолютно забранено според тогавашните военни разпоредби.
Кинопрегледите от периода 1941-1944 г. пък документират военизиращата се реалност на започналата световна война и променящия се бит на хората. Официалните хроники запечатват още цар Борис III, Богдан Филов и други наши и чуждестранни политици.
„Кинопрегледите компилират актуални новини от живота в страната. Те са заснети от фондация „Българско дело“ най-общо казано с пропагандни цели. Но в тях има и много натурален живот, такъв, какъвто го е видяла камерата. Тези кинопрегледи се прожектирали в старите киносалони, преди излъчването на основния филм и са имали ролята на днешните новини - едни 8-10 мин клипчета с актуална информация за случващото се в страната и света, точно както са в момента кратките новинарски емисии“- разказва Росен.
Уникалните съкровища от филмовото културно наследство на България са достъпни за потребители на платформата ТУК.
Дори в момента три от българските ленти оглавяват класацията за най-посещавани публикации.
Снимки: архивни кадри от Българската национална филмотека
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и десетилетия. Причината за това не е свързана нито с новите технологии и изкуствения интелект, нито с..
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови копродукции Berlinale Co-Production Market. Всяка година кандидатите са стотици, селекцията е няколко..
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни болести – деменцията. Сценаристът Теодора Стоилова-Дончева се вдъхновява от действителни събития...
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и..
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни..
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови..