Наскоро Центърът за защита на природата и животните в Добрич се сдоби с истинско „съкровище“ - двойка редки птици ему. Екзотичните пернати бяха докарани от зоологическата градина в Стара Загора, която в момента е в ремонт. Двойката е в размножителния си период, така че има надежди тя да създаде поколение и Добрич да стане роден дом на малките пиленца.
Но истинската родина на птиците ему е Австралия. Счита се, че техният вид е много древен. Това са едни от най-големите пернати на планетата, достигащи 1,5 – 2 метра височина и тегло от 50 до 60 кг. Те не могат да летят, но пък бързо се придвижват. Освен това са доста устойчиви – могат да издържат дълго време без храна и вода.
Новите питомци на Добричкия зоопарк са на шестгодишна възраст. Ако женската снесе яйца, те ще са тъмнозелени и много големи, прогнозират стопаните им. Междувременно очакват предложения от цялата страна как да бъдат именувани птиците.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан...