Вече четири години, общо 1054 ученици преминават програмата "Обучение за ИТ кариера" за специалността "Приложен програмист", съобщава пресцентърът на МОН. Програмата е нова в списъка с професиите, като в нея си сътрудничат ИТ бизнесът, професионалните гимназии и висшите училища.
Досега 181 от завършилите по програмата ученици са заявили, че остават в страната и ще се обучават по специалности, близки до информационните технологии, а 120 от тях вече работят в ИТ фирми.
Обучението започва от десети клас и е в рамките на три години, като материалите се разработват от група експерти, работещи в ИТ сектора, съвместно с преподаватели от средните и висшите училища. Партньорите по националната програма осигуряват стаж във фирми от софтуерния бранш, информира още МОН.
От началото на Новата година български учени ще работят върху мащабен проект, свързан с водород и водородни технологии, които да помогнат за развитието на по-чист транспорт и енергия, заяви пред БНР Петър Теодосиев, културолог и главен редактор на..
Хиляда кръводарявания повече са направени през последната година в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинската академия, съобщиха от лечебното заведение. “ Прехвърлихме 7 хил. кръводарители – половината от тях традиционно са цивилни..
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред тях има две двойки близнаци. Вчера проплака Михаела, чиито родители получиха финансова помощ за..
Честито Рождество Христово, скъпи сънародници! На днешния голям християнски празник пожелавам всеки български дом да бъде изпълнен със здраве и..
В четвъртък ще е облачно. Валежите ще продължат и ще са значителни в Централна Северна България, където ще пада сняг. Във високите котловинни полета в..
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред..