Самоукият майстор дърворезбар Марин Петков създава къща във възрожденски стил, която привлича гости от близо и далеч. Той посвещава последните 16 години от живота си, за да превърне родния си дом в разградското село Малък поровец в произведение на изкуството.
Всяка стая майсторът украсява с изящна дърворезбра, докосвайки с неповторимия си дар мебели, стени, тавани, корнизи, прозорци, веранди. Дава на помещенията и различни имена – “Тронната зала”, “Арабската стая”, “Бялата стая”, “Семейният олтар”.
В дома на Марин Петков присъстват традиционните за християнския храм олтарни двери, кандила, икони, но най-голяма възхита като че ли будят удивителното копие на “Тайната вечеря” на Леонардо и на “Колелото на живота” на Захари Зограф. Освен християнски символи той пресъздава орденът “За храброст” - най-високото българско военно отличие, паметника на Шипка, изработва царствен трон, изобразява зодиака.
Ако и вие искате да почувствате душата на майстора, късчета от която е вложил във всяка една творба, прочетете материала “Къщата с дърворезбите в село Малък поровец” от колекцията на Радио България.
Редактор: Диана Цанкова
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..