Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стара Загора е финалист за балканските туристически „оскари“

Стара Загора
Снимка: Емил Енчев

Един от най-старите градове в Европа – Стара Загора, е финалист в категорията „Голяма община с принос в туризма“ на Балканските награди в туристическата индустрия за 2020 г., които при благоприятно развитие на ковид кризата се очаква да бъдат връчени на официална церемония в София, на 21 декември.

Със своята хилядолетна история (8000 години), Стара Загора е привлекателна културно-историческа дестинация и предлага на туристите разнообразие от музейни експозиции и археологически паметници от различни епохи.

Неолитните жилища в Стара Загора

Ключови за туризма в района са Музеят "Неолитни жилища" с едни от най-добре запазените в Европа останки на жилища от епохата на ранния неолит (VI хил. пр.н.е.) и Археологическият резерват "Августа Траяна-Верея", на територията на който могат да се видят форумният площад с амфитеатъра, главната антична улица, западната градска порта, крепостните стени и впечатляващи мозайки.

Античен форум Августа Траяна

Впечатление правят Архитектурният комплекс „Музей на религиите" и Регионалният исторически музей, чиято експозиция проследява историята на региона от VI хил. пр. н.е. до възстановяването на града след Руско-турската война от 1877-78 г. Модерната му сграда е с форма, наподобяваща пясъчен часовник и е построена специално, за да бъде музей. 

Музеят на религиите

С поетичната слава на града са свързани домът на поета Гео Милев, превърнат в музей в средата на миналия век и музеят „Литературна Стара Загора“, представящ живота и творчеството на известни старозагорски поети и писатели след края на XIX в.

Къщата-музей „Гео Милев“

Стара Загора е известен и като града на липите и правите улици. Необичайната за по-старите селищата на България планировка се дължи на модерния градоустройствен план, създаден за възстановяването на разрушения и опожарен през Руско-турската война (1877-78) град. Характерният му облик - прави улици, с липови дървета и обширни зелени пространства, допълва културно-историческите маршрути.

Старозагорски минерални бани

Културният живот, възможностите за развлечения, свързани с градската среда, както и рекреационните ресурси на националния балнеокурорт Старозагорски бани, обогатяват туристическата оферта на дестинацията, стигнала до финала на балканските туристически „оскари“ - Balkan Awards of Tourism Industry 2020, чието шесто издание предстои.

Редактор: Красимир Мартинов

Снимки: Емил Енчев, Атанас Жеков


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Чаирските езера са като "супергерой" за природата

Чаирските езера са защитена местност в Западните Родопи, известна с естествено образували се свлачищни езера. Те са покрити с дебел торфен килим, а наоколо погледът се любува на зелени ливади и вековни смърчови гори. Намират се на 19 км източно от..

публикувано на 03.10.24 в 12:10

Есента присяда и на Самоводската чаршия във Велико Търново

Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..

публикувано на 27.09.24 в 15:20

Мистичната българска пустиня - Побитите камъни са обвеяни в загадки

Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..

публикувано на 05.09.24 в 09:20