Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвят информационна кампания за ползата от ваксините

Засега детските градини остават затворени

Снимка: БГНЕС

Забелязва се крехка тенденция за намаляване на общия брой на случаите на коронавирус през последните десет дни, в които страната ни се намира в локдаун, съобщи на брифинг на здравното министерство проф. Тодор Кантарджиев, директор на Центъра по заразни и паразитни болести. В оставащите дни до Коледа да загърбим политиката и да се съсредоточим в целта да овладеем епидемията, пък призова здравният министър проф. Костадин Ангелов. Той информира, че през последната седмица от Covid-19 са излекувани 16 872 души и това дава надежда в битката, която продължава да оказва натиск върху здравната система, но още е рано да се правят изводи.

България вече не оглавява класацията по смъртност в Европа и се нарежда на второ място с 27,5 на 100 хил. души. По показателя 14-дневна заболеваемост, страната ни е девета с 554 заразени на 100 хил. души.


Все още няма решение дали детските градини и яслите ще бъдат отворени в понеделник, каза още здравният министър по повод на изразеното намерение преди дни. “Данните не ни водят в тази посока, нуждам се от информация, за да предприемем подобна стъпка”, коментира той.

Здравното министерство ще проведе информационна кампания, с която да разясни ползата от ваксините срещу коронавирус. Екип на ведомството си сътрудничи с фирмите производители, от които се очаква да представят цялата информация за медикаментите. Костадин Ангелов каза, че е рано да се говори за противопоказания и странични ефекти, тъй като все още не са постъпили всички данни за ваксините. Той опроверга твърденията, че препаратите се създават в последния момент, позовавайки се на факта, че по тях се работи още от 2003 г. при появата на първия коронавирус. Медикаментите ще преминат през всички фази на клинични изпитвания, преди да бъдат одобрени, увери министърът.

На брифинга бяха изнесени и данни за заетите легла от Covid пациенти – 52% за хора с неусложнени форми на вируса и 42% са заетите в интензивни отделения. Има области в страната, където процентът на заетите бонични легла е доста по-голям, като първенец в това отношение към момента е Ямбол. Там 98 % от болничните легла за лечение на пациенти с коронавирус са запълнени.

От началото на епидемията 7445 медици са дали положителни проби, а в момента с коронавирус са 3590 от тях. Четирима пък повторно са заболели, каза ръководителят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.

Снимки: БГНЕС и БТА

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Управляващото мнозинство се опасява дали ще постигне 3% дефицит в боджета

Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен. Това заяви пред БНР депутатът от ГЕРБ Делян Добрев председател на Комисията по бюджет и финанси в парламента. Еврокомисията (ЕК) със сигурност има много големи опасения дали България..

публикувано на 26.01.25 в 14:26
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Държавата няма да има пари за всички регионални и инфраструктурни проекти

Балансът, който трябва да направим между нуждите и реално изпълнимите ангажименти, е много важен, защото е реална опасността някой от големите инфраструктурни проекти да бъде забавен за сметка на друг. Това каза министърът на регионалното развитие и..

публикувано на 26.01.25 в 12:37
Пламен Димитров

Синдикатите искат в бюджет 2025 г. да се заложи 10% ръст на заплатите

До края на идната седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които да залегнат в управленската програма на управляващата коалиция. Вече има разговори на синдикалистите с отделни министри за проблемите по сектори. Сред исканията на..

публикувано на 26.01.25 в 10:10