Съоръжението е с напълно запазена горивна камера. Пещта е на две нива. На долното ниво са двете горивни камери, в които е пален огънят, който затопля скарата. Над скарата е горната камера на пещта. Скарата има площ около 15 кв.м., казва археологът Кристиян Михайлов, цитиран от БГНЕС.
Тази пещ може да поеме около 10-15 опалвания и 10-15 продукции от тухли. Имайте предвид, че температурата, която се е развивала в нея, е около 900 градуса, заяви от своя страна проф. Георги Атанасов.
Според специалистите технологията не се e различавала много от днешния начин за производство на тухли. Наблюдавайки размерите на тухлите, вглеждайки се внимателно в украсата им, не изключваме тази пещ да е произвеждала тухли за строителството на великолепния кастел на дунавския бряг на Юстиниан Велики, издигнат около 620-630 година, подчерта още проф. Атанасов.
Археолозите са категорични, че находката е най-голямата пещ за строителна керамика от римската епоха, откривана по нашите земи.
Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на близкото село Чарган Стоимен Петров. съобщава БТА. Храмът в манастира е първият в страната,..
В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет на починалите си близки. Това са трите Задушници, които винаги се отбелязват в съботите, преди..
В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...
На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани,..