Лео Бианки e може би най-популярният италианец в България. Усмихнат, положителен и мъдър – така той печели сърцата на българите още като риалити герой през 2005 г. Такъв се разкрива и в книгата си, наречена „Моят път. Един италианец, намерил себе си в България“.
Готвач, пицар, майстор на пастата, телевизионна звезда, рапър – това са само част от образите, през които минава Лео през годините, прекарани в най-бедната страна от Европейския съюз – за да докаже, че българската мечта съществува и тя може да се случи на всекиго, решил да застане от светлата страна на живота.
„Най-добре е да ме наричате италианец, много ме радва идеята да съм „посланик“ на италианците в България“, казва Лео пред Радио България и допълва: „Направих тази книга, за да може най-вече децата ми да знаят всичко за мен. Те трябва да знаят къде съм грешил и къде не трябва да се греши. А това, което ценя аз, е, че с моята приятелка Лучия отглеждаме децата си в България и когато ходим до Италия, виждаме, че те са много по-възпитани от своите връстници там, т.е. и средата си има значение“.
Личните му впечатления са, че българинът не завижда на никого и може да върви по своя собствен път. От приятели чува за първи път колко прекрасна е България, но след това самият той препоръчва страната на много свои сънародници: „Има неща в България, които могат да оставят чужденците с отворена уста. Интернетът тук е много по-добър, както и възможността да паркираш със есемес, това в Италия го няма“.
„Аз често говоря с Господ - така винаги имам близо човек до себе си - разкрива италианецът. – Той не ми дава отговори, а възможност да мисля с главата си и сам да получавам отговорите. Вярвам много в Господ, но не ходя в църква. Човек трябва да се моли сам, вкъщи“.
Важното е не да искаш, а да се молиш, да помагаш, да търсиш светлината и да живееш позитивно, обобщава Лео Бианки.
„Удоволствие е да работя с него. Ние написахме една книга за двете страни в човешкия живот и за избора – съзнателен и труден, да останеш от светлата страна“, казва редакторът на изданието Георги Тошев.
„Като публичен човек Лео е много откровен, а това е голямо постижение – защото публичните личности, не само в България, крият, лъжат, предварително се уговаря с техните пиари какво да се каже, докато Лео е едно отворено пространство и едно отворено съзнание“, коментира Тошев.
През 1920 г. една млада жена с деветмесечно бебе е поставена пред тежък житейски избор – да остане в София при своя съпруг, да замине при родителите си в Одрин или да избере установилия се в Солун брат. След два месеца на разпити, молби, писма и..
Неотдавна австрийският град Залцбург присъди най-висшето си отличие в областта на изкуството и културата на композиторката от български произход Александра Карастоянова-Херментин. И макар от десетилетия да присъства с творенията си, а в началото на..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) . В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..