Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добри гости коледари

Снимка: БГНЕС

Част от магията на Коледа са ритуалите, които пазим в семейната традиция и които си припомняме всяка година. За много от нас това е специален момент, особено сега, когато животът ни придобива други очертания в резултата на пандемията и ограниченията. 

Макар и различен, празникът отново ни дарява с вяра и топлина, дори когато се налага да се лишим от истински срещи с близки и приятели. 

В миналото периодът от Игнажден до Коледа бил изпълнен с обичаи, сред които е и коледуването, изпълняван от момци в предженитбена възраст. В нощта след Бъдни вечер коледарските чети тръгвали, съпровождани от звука на гайдата. Обикаляли цялото село, описвайки символичен кръг около него. Не пропускали нито една къща, наричали за здраве и плодородие.

Ако отворите линка и при вас ще дойдат „добри гости коледари“, заедно с коледарските благословии  и разказ за старинния обичай – ТУК.

За Рождество Христово и неговото значение, за религиозната и битовата традиция в България и по света, можете да научите и в Празничното предаване на колегите от Програма "Христо Ботев" на БНР - ТУК.

Редактор: Албена Безовска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме свети Патриарх Евтимий като покровител на целия български народ

Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..

публикувано на 22.10.24 в 09:50

Иван Рилски е един от най-обичаните и почитани български светци

На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..

публикувано на 19.10.24 в 06:05
Дървовидна хвойна в резерват „Тисата“

В България е най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна в Европа - "Тисата"

Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват.   Дървовидната хвойна е южен..

публикувано на 17.10.24 в 08:40