Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Езикът - пречка за наемане на чужди работници в България

Снимка: архив

Езиковата бариера и липсата на информация за трудовите и осигурителните права на друг език, освен български, са сред основните проблеми при наемането на работници от държави извън ЕС в България. Това показва изследване на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ за достъпа до пазара на труда на граждани от трети страни.

Заради невъзможността да общуват свободно помежду си често кандидатите за работа от страни извън ЕС и работодателите ползват преводач или общ език - най-често руски или английски, посочиха за БНР от КНСБ.

Над половината от анкетираните, които в момента работят в България, са привлечени от по-високото заплащане тук в сравнение с държавата на произход. Най-честа причина за напускане на страната ни от чуждите работници е отново по-високото възнаграждение – в други страни на ЕС в сравнение с предлаганото у нас.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новата седмица започва без горещини

В понеделник ще преобладава слънчево време. По-значителни временни увеличения на облачността ще има отново над източната половина от страната и на отделни места ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от североизток, в Североизточна..

публикувано на 01.09.24 в 18:00

Находка ни връща във времето, когато праисторически животни са населявали Родопите

Зъб от пещерен лъв е открит при разкопки в пещерното обиталище “Чая” край Чепеларе, съобщи Марин Господинов, директор на местния Музей на родопския карст. По думите му, това е изключително ценна и рядка находка за страната ни, а за Родопите –..

публикувано на 01.09.24 в 15:17

Няма ръст на чуждестранни туристи по Южното Черноморие

Броят на чуждестранните туристи, посетили южното ни Черноморие през летния сезон, е същият като през м.г., показват данните на Бургаското летище. 1,2 млн. чужденци са избрали през това лято нашите плажове – далеч по-малко от регистрираните през 2019 г...

публикувано на 01.09.24 в 10:52