Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ситото – част от соларния култ в българската традиция

Златно сито, копринено…

Снимка: архив

Слънцето, обожествявано от дълбока древност, дава живот на всичко живо в природата, кара я да се преражда постоянно. Под чудотворните му лъчи зреят посевите, наливат плод овошките, „пече се“ житото, растат новородените животни, а хората посрещат и изпращат появата му с благодарност и надежда отново и отново да се радват на благодатната му сила.

Слънцето е светлина, а светлината символизира още доброто, познанието, духовността. Кръглата му форма, като символ на божественото, ще видим в начина, по който прадедите ни изграждали селищата си, в траекторията на ритуалните обиколки (на коледарите, например), във формата на хляба… 

В делник и празник, хлябът наш насъщен е не само част от трапезата, обичаите, живота на българина. Според традиционните ни вярвания, хлябът освещава всичко, до което се докосне и всичко, което се докосне до него в процеса на приготвянето и поднасянето му.

Един от сакралните предмети, възпети в народните песни, е ситото. На български език самото наименование се свързва с думите сит и ситост, а оттам – с имане и благополучие. Ситото е част от много български обичаи и обредни практики. С него се гадае, правят се, но и се развалят магии. За него се вярва също, че е символ на женското начало.

За този, наглед обикновен помощник на стопанката в патриархалния бит, разказва публикацията
„Подайте със ситото, да е сита годината” от колекцията на Радио България, която избрахме да ви припомним днес.


Редактор: Албена Безовска



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

13 години без Надка Караджова

На днешния ден през 2011 година от този свят си отиде емблемата на тракийската народна песен Надка Караджова. Само на 73-годишна възраст тя остави стотици песни, записани за Българското национално радио, Българската национална телевизия и..

публикувано на 03.01.24 в 15:30

За сурвакането по българските земи и магическата сила на сурвачката

С обичая сурвакане започват първите часове на Новата година в България, според народната традиция. Това е обредно обхождане на къщите от групи с деца или ергени, които потупват със сурвачка членовете на семейството, животните, постройките и изричат..

публикувано на 01.01.24 в 11:16

Българката Албена Данаилова отново е част от новогодишния концерт на Виенската филхармония

Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..

публикувано на 29.12.23 в 14:50