Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необичайно топлата зима задържа червеногушите гъски далеч от зимния им дом

Снимка: архив

Високите температури за сезона са причина световно застрашените червеногуши гъски все още да не се завръщат в обичайния им зимен дом - Шабленското и Дуранкулашкото езеро на северното ни крайбрежие. Това става ясно от последното координирано преброяване на птиците в Украйна, Румъния и България. При нормални зимни условия цялата световна популация на вида, която наброява около 50 000 птици, прекарва зимата във влажните зони на  Добруджа и може да се наблюдава в България и Румъния от ноември до март. Става дума за Branta ruficollis -  най-красивата дива гъска в Европа и Азия. Дължината на тялото й достига до 56 см, а размахът на крилете - до 135 см. Това е единствената гъска с ярко оперение, което я прави изключително атрактивна.

В последните дни на 2020 г., обаче бяха установени едва около 18 000 червеногуши гъски, като повечето са в Румъния. По поречието на Дунав - в района Свищов-Белене и във влажните зони край Бургас и в Приморска Добруджа, бяха преброени около 130 представители на редкия вид.

Една от птиците, маркирани със сателитни предаватели се казва Пантелей. В момента тя гнезди край водоем близо до Кълъраш, но ако застудее, може бързо да прелети до Приморска Добруджа, надява се Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците, който е координатор по преброяването. Кръстници на Пантелей са децата от екоклуба в СУ "Асен Златаров" в Шабла.

Голямо ято от 6000 червеногуши гъски е засечено и северно от румънския град Констанца. За по-малко от два часа то може да стигне до Шабленско-Дуранкулашкия езерен комплекс, стига да завали сняг, смятат орнитолози.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Васил Терзиев и Екрем Имамоглу ще открият B40 в София

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40, ще се проведе в София между 24 и 25 февруари . Темата на софийското домакинство е "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж", а фокусът на българското..

публикувано на 19.02.25 в 17:54

Влак на българска жп компания катастрофира в Румъния, има жертва

Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал  началник-влакът на частната българска компания, който е румънски гражданин.  По информация на румънската..

публикувано на 19.02.25 в 16:03

Изкуственият интелект създава нова реалност за работодатели и работници

В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората с висока квалификация и с по-високо заплащане. Най-малко засегнати са работните места, които..

публикувано на 19.02.25 в 13:50