Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласуването приобщава българите в чужбина към родината

Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев призова институциите, гражданските организации и политическите партии да работят заедно, така че участието на българите зад граница в предстоящите избори да бъде активно.

По време на видеоконферентна връзка с представители на български организации зад граница, която е част от консултациите на държавния глава за провеждане на предстоящите парламентарни избори, Радев посочи, че за първи път правим избори в условия на пандемия. Затова от особена важност е да бъде гарантирано здравето на всички български граждани, конституционното им право да гласуват и да се направи така, че заедно да се гарантират активни избори с нормална избирателна активност и доверие в изборния процес.

Президентът уточни, че гласуването в чужбина има още едно важно значение - освен да бъде зачетен гласът на сънародниците ни зад граница, то укрепва духовната връзка с родината и ангажираността с обществено-политическия живот в България.

Вицепрезидентът Илияна Йотова изведе на преден план сред въпросите за предстоящите избори този за изтичащите лични документи на много български граждани у нас и в чужбина. По думите на вицепрезидента, от българските общности зад граница са попитали, дали ще има удължаване на документите поради невъзможността в момента да бъдат подновени, за да не стане така, че от една на пръв поглед формална причина, да не може да се упражни правото на глас, предаде БТА.

Българските общности зад граница настояват на предстоящите парламентарни избори да може да се гласува по пощата и да бъдат открити повече секции за гласуване в чужбина. 

Атанас Пеканов, икономист в Европейската централна банка, който живее и работи в Австрия и е част от Стратегическия съвет на президента, смята, че в края на март е прекалено рано да се проведат избори: "И с оглед на евентуалната надежда, че по-топлото време може да доведе до по-мека епидемична ситуация, на първо място провеждането на изборите в по-късен етап. Това ще позволи и събирането на хора навън и би трябвало да олекоти ситуацията. По отношение на изборите в чужбина, сега е моментът да мислим за изменения, които така или иначе отдавна са приети в други страни, като гласуването по пощата".

Мария Спирова, живееща във Великобритания, подчерта, че здравните власти на Острова не дават надежда за подобряване на пандемичната ситуация през следващите няколко месеца. Освен това, заради Брекзит, секциите там не могат да са повече от 35, което ще бъде дискриминация за българите от по-малките градове, информира репортерът на БНР Цветелина Стоянова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите зад граница могат да подават заявления за гласуване и онлайн

От 12.00 часа българско време на 23 април 2024 г. на интернет страницата на ЦИК вече може да се подава електронно заявление за гласуване извън страната . Електронните документи служат за образуване на избирателни секции извън страната (при подадени..

публикувано на 23.04.24 в 14:15

5 години хор "Булгапея" оглася Брюксел с български фолклорни песни

Българската акапелна формация "Булгапея" от Брюксел с диригент Надежда Николова отбеляза петата година от своето основаване, предаде БТА, позовавайки се на българското сопрано Анета Тодорова, която е част от хора. "В най-наситения с..

публикувано на 22.04.24 в 19:35

Сънародниците ни в Коядо Виялба отпразнуваха българската пролет

Сънародниците ни в Коядо Виялба (Мадрид) отпразнуваха своя най-любим сезон с фолклорния концерт спектакъл “Българска пролет”. Събитието беше организирано от фолклорната танцова група “Пъстър Хоровод”. В концерта се включиха много български състави,..

публикувано на 21.04.24 в 11:34