Българите свързваме град Чепеларе с Екатерина Дафовска – нашата олимпийска шампионка по биатлон от 1998 г., която се превърна в негова туристическа емблема. Защото Чепеларе определено има с какво да се гордее! Градчето е притихнало в полите на вр. Мечи Чал, където е разположена една от най-добрите писти за алпийски ски в България.
Зоната се обслужва от четириседалков лифт с 718 м. денивелация, който работи и през лятото. От връх Мечи чал тръгват още няколко ски трасета с различна степен на трудност и с обща дължина от 20 km. Мястото е рай за скиори и сноубордисти!
Но освен да карате ски, тук можете да се насладите и на прословутото родопско гостоприемство. Чепеларе е известно със своите къщи за гости и малки семейни хотели, предлагащи всички екстри за пълноценна почивка сред природата, както и вкусна родопска храна.
Малкият родопски град разполага с цели два музея. През 1998, след като Екатерина Дафовска печели първия за България златен медал от зимна Олимпиада, местни ентусиасти откриват Музей на ските, който проследява дългогодишната история на спорта в града, както и подвизите на цяла плеяда местни скиори.
Не пропускайте да посетите и Музея на родопския карст с уникалната му експозиция на минерали, скъпоценни и полускъпоценни камъни, различни видове скали и пещерни образувания, открити в многобройните пещери в района.
И още – в Чепеларе живее и работи известният майстор гайдар Илия Учиков, който е вложил душата си в десетки звучни каба гайди. Майсторът получава поръчки от цял свят. Туристите се отбиват в неговата работилница, за да се запознаят с производството на характерния родопски музикален инструмент.
Чепеларе е и изходен пункт за разходки по маркираните пътеки на Родопите. А само на 10 км. от центъра му се намира курортът Пампорово с неговите безброй възможности за дневни и нощни развлечения.
Защо си струва да посетите малкия родопски град вижте в публикацията от колекцията на Радио България: Чепеларе – градът на ските и олимпийската слава.
Съставил : Венета Николова
Снимки: архив
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..
Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..
Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..