Пандемията с коронавирус предизвика небивал срив в туристическата индустрия, осигуряваща около 12% от БВП на страната. Работещите в бранша алармират, че през изминалата година посетителите и оборотите в къщите за гости са намалели значително. Заради ситуацията с Covid-19 вече има обяви за продажбата на малки семейни хотели у нас, твърди председателят на Асоциацията на къщите за гости в България Вероника Кунева. Тя призова за сериозни мерки в подкрепа на собствениците на къщи за гости.
Според председателя на Асоциацията на къщите за гости в България държавата трябва да включи малките семейни хотели във всички свои мерки, свързани с подкрепата на туристическите дейности, а също така и на самоосигуряващите се. Например собствениците на къщи за гости няма как да назначат персонал, при условие, че имат 2-3 месеца работа през лятото и зимата по време на празниците. „Ако назначим човек ние трябва да му осигурим 8 часов работен ден, и затова сме самоосигуряващи се лица. Но държавата не подкрепя самоосигуряващите се и при евентуален фалит, ние няма да получим нито стотинка обезщетение“ – коментира Вероника Кънева .
В сравнение с 2019-та, през миналата година нощувките в една от къщите за гости в шуменското село Кюлевча са намалели с близо 50 на сто. „И когато няма достатъчно приходи, намаляваме планираните годишни подобрения на базата“, обясни собственичката Галина Раднева. А дали, подобно на други нейни колеги, е кандидатствала по мярката на правителството за безлихвени потребителски кредити за физически лица?
„Не, ние кандидатствахме по друга мярка – за сумата от 3 до 10 хиляди за покриване на текущите разходи – за заплати, осигуровки, но ни отпуснаха 3 000 лева. Имаше месеци без никакви приходи, а осигуровките трябва да се платят, независимо че нямаме приходи“, каза Раднева. Според нея, един от вариантите за подкрепа на къщите за гости е да се намалят осигуровките, защото са еднакви както при къща за гости с пет стаи, така и при петзвезден хотел със сто стаи. „Това е много несправедливо. В много несигурна обстановка работим, ако изобщо може да се каже, че работим.“ – посочи в заключение Галина Раднева.
Снимки: архив, Асоциацията на Къщите за Гости в България
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..
Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...
След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи. Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..