Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родителите с недоносени бебета се нуждаят и от морална подкрепа

Снимка: архив

Всяка година в България преждевременно се раждат близо 6 хиляди бебета, или около 10% от новородените в страната. За мнозина гледката на недоносено бебе е плашеща, но за родителите това са най-красивите, нежни мънички същества, за които животът започва с ударна доза борба.

В тази борба за оцеляване участват всички – и малките герои, и специалистите в неонатологичните отделения, и семействата, пред които въпросите, страховете и надеждите са безкрайни.

Точно преди една година, през февруари, се ражда една идея за подкрепа на родители на недоносени деца. Става дума за доброволческа инициатива, благодарение на която всеки съпричастен към проблемите на преждевременно родените бебета може да изрази подкрепата си под формата на малък жест към семействата им. Организатор на кампанията е Фондация “Нашите недоносени деца”:

Моника Златанова /вляво/ и Маргарита Габровска от Фондация „Нашите недоносени деца“.

"Идеята беше да съберем 750 мартенички, колкото бяха предвидените преждевременни раждания в неонатологичните отделения, разказва Моника Златанова от Фондация „Нашите недоносени деца“. – За наша голяма изненада, събраните мартеници бяха много повече - 1300 броя. Тогава целият този ентусиазъм, който ни беше завладял ни накара да повторим инициативата и тази година. Ентусиазмът ни беше породен и от това, че всички приеха много лично каузата."


Идеята за мартениците не е случайна. В нишките им са преплетени наричанията за здраве, топлина и благослов. Освен традиция и част от българския фолклор, червено-белите нишки са предвестник на зараждащия се живот и надежда за по-светло бъдеще. А когато са заредени с любовта и благопожеланията на тези, които ги изработват, мартениците даряват усмивки, сгряват сърца и вдъхват вяра в доброто:


"Всъщност изискванията не са много - продължава Моника Златанова. - Оставили сме въображението на добротворците да работи с пълна сила. Не се изисква нищо повече от сръчни ръце и материали за изработването им. Идеята е те да не да не са гривнички, а по-големи като Пижо и Пенда. Могат да бъдат всякакви размери. Когато ги получим, ние ги закачаме на специални картички, които сме изработили. На гърба им записваме името на човека, който ги е изпратил. Това е наистина нещо много лично. Така семействата на дечицата в неонатологията знаят, че някой мисли за тях в този момент и ги подкрепя."


В случай, че бъдат събрани повече мартенички, допълнителните бройки ще бъдат обявени за благотворителна продажба, в подкрепа на дейностите във Фондацията.

Съставил: Дарина Григорова /По интервю на Веселина Миланова, БНР-„Хоризонт“/

Снимки: Фондация „Нашите недоносени деца“, БНР и архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската патриаршия признава самостоятелността на македонската архиепископия

На въпрос какво трябва да бъде отношението на българската църква към църквата в Северна Македония главата на Българската патриаршия каза пред БНТ, че Светият синод има решение от края на 2022 г. "Ние приехме решението на архиерейския събор на..

публикувано на 20.07.24 в 11:42

Президентът отиде при пострадалите от пожарите в Болярово

На петия ден от пожарите политиците започнаха да пристигат в крайграничната община Болярово, където бедстват 7 села. Една от причините за моето посещение е да изразя съпричастност към хората от с. Воден, който пострадаха от големия пожар...

публикувано на 20.07.24 в 10:39

В събота се очаква се пожарът край границата с Турция да бъде овладян

Пети ден продължава борбата с овладяването на пожарите в крайграничната община Болярово. В сила остава частичното бедствено положение в 7 села.  Спокойно е преминала нощта в района на големия пожар около с. Воден, каза областният управител Николай..

публикувано на 20.07.24 в 09:00