Българинът вярва, че снегът е благодат, но е добре, когато се появява и си отива навреме. В противен случай стопанският цикъл се обърква, нарушава се жизненият ритъм на всички живи създания.
Тази година зимата е благосклонна към нас – сравнително топла, без много валежи. Тази ситуация обаче не радва особено запалените по зимните спортове, които приветстваха като закъснял коледен подарък падналия в края на януари сняг. Сега ски курортите посрещат гостите си с отворени писти и снежна покривка от 140 см в Пампорово и повече от 100 см по пистите над Банско.
Освен радост за скиорите, дебелата снежна покривка е като топла завивка за посевите. Според това, кога е паднал първият сняг, народът ни прави различни предсказания за реколтата през годината. Какви са те, кога вали „щърков” сняг и на какво е предвестник той, ще разберете от публикацията „Много сняг, много хляб” от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..
Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..