Град Бяла е отбелязал днес 143 години от смъртта на руската баронеса Юлия Вревская, предаде БТА. Жителите на Бяла и представители на институции са почели паметта й с поднасяне на венци и цветя на нейния гроб, намиращ се в двора на Историческия музей, и на паметника й до църквата "Св. Георги".
Вревская е медицинска сестра-доброволка в армията по време на Руско-турската освободителна война от 1877 - 1878 година. Със собствени средства от продаден имот създала медико-санитарен отряд от 22 лекари и сестри, с които в края на юни 1877 г. работи във военно-полева болница в румънския град Яш. На 20 ноември същата година пристига във военновременна болница в Бяла. Там Юлия Вревская заболява от петнист тиф и умира на 5 февруари 1878 г. Погребват я край черквата в Бяла в униформа на милосърдна сестра, заедно с друга жертва на коварната болест - сестра Мария Неелова. Тленните им останки с оригиналния надгробен паметник са преместени през 1907 г. в парка на новооткрития музей.
След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..
Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..
На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си..