Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България почете паметта на Капитан Петко войвода

| обновено на 07.02.21 в 17:32
Снимка: БТА

Роденият в село Доганхисар, Беломорска Тракия, Петко Кирков (Киряков) става хайдутин още в ранна младежка възраст и организира чета в защита на онеправданите българи, гърци и дори турци. Активно участва в годините на освободителните войни, както и след това. В съзнанието на българите той остава като смел защитник на бедни и онеправдани.

На него е посветена 12 серийна биографична историческа драма, по сценарий на писателя Николай Хайтов. В началото на всяка серия Хайтов описва контекста на политическата обстановка в Османската империя и специално в Източните Родопи, където се е подвизавал войводата.


Българинът е привлечен от гърците, през есента на 1864 г, в борбата срещу Турция. После заминава за Македония, където участва в организирането на революционна дейност, а след това отива в Италия. В началото на 1866 се среща с Джузепе Гарибалди и отсяда в дома му. Двамата организират прочутата „гарибалдийска дружина", която участва в Критското въстание. Големият родолюбец и борец за свобода на всички балкански народи умира на 7 февруари 1900 г. във Варна.

Днес, пред паметника на войводата в Хасково, потомци на тракийски българи от две организации – Независимо тракийско сдружение „Доган Хисар" и Тракийско дружество „Георги Сапунаров" сведоха глави и поднесоха венци и цветя в знак на почит към българския революционер и поборник.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05

Най-новите археологически открития в Урвич съживяват легендите за цар Ясен

По пътя София - Самоков срещу течението на р. Искър, край големия живописен завой между бившите села Кокаляне и Пасарел при Дяволския мост е ридът Среднобърдие. Там р. Ведена се влива в Искъра и се събират планините Лозен и Плана, а над тях се..

публикувано на 19.07.24 в 10:15

Археологически открития край Ловеч недвусмислено разкриват корените на европейската цивилизация по българските земи

Недалеч от Ловеч, между селата Дойренци и Дренов, при изграждането на бъдещото трасе на автомагистрала "Хемус" е разкрито ямно светилище на седем хиляди години, оградено с обреден ров. Проучването му започва преди две години със сондажи и след..

публикувано на 16.07.24 в 13:20