Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иска се облекчено преминаване през Румъния на българите от Украйна и Молдова

България постави пред Румъния въпроса за проблемите при транзитното преминаване през северната ни съседка на украинци и молдовци от български произход. Това стана по време на разговор на генералния директор по европейските въпроси в Министерството на външните работи Румен Александров с временно управляващия посолството на Румъния в София Богдан Цебрян. Поводът са сигнали от медии и български мисии, че много бесарабски българи не могат да влязат в България, съобщи българското външно министерство.

Поискано е от Букурещ да бъде предоставена актуална и ясна информация за критериите за преминаването на тези граждани, а българската страна своевременно ще публикува разяснителни съобщения на този адрес. Поставен е въпросът да се потърси възможност за облекчаване на транзитния трафик към България през Румъния. На българското посолство в Букурещ вече са дадени указания да поиска съдействието на румънската страна за улесняване на транзитното преминаване през Румъния. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

“Матей Миткалото”, художник Калина Тасева

Ученици от Добрич пресъздават изобретения на Матей Преображенски

Възпитаници на Професионалната гимназия по техника и строителство "М. В. Ломоносов" в Добрич представят реконструирани от тях изобретения на отец Матей Преображенски – Миткалото в Регионалния исторически музей на града, на 27 февруари. Поводът за..

публикувано на 27.02.25 в 06:30
Наталия Матолинец

Разговор за украинското книгоиздаване днес

"Украинското книгоиздаване днес" - такава ще бъде темата за разговор с украинската писателка Наталия Матолинец и преводачката Райна Камберова тази вечер от 18:00 ч. Дискусията е организирана от Къща за литература и превод (Sofia Literature and..

публикувано на 27.02.25 в 06:00

България днес - 26 февруари 2025 г.

В "България днес" говорим за ролята на българските организации за подобряване живота и отношението към сънародниците ни в съседна Сърбия. Събеседник по темата е Дарко Аначков, председател на Българо-сръбския център във Враня. Ще разберете кога и как ще..

публикувано на 26.02.25 в 19:00