Ако има един идеал, който да обединява всички българи, то без колебание бихме казали, че това е Апостола. Личността на Васил Левски ни вълнува както никоя друга, а децата още в невръстните си години се впечатляват от неговата смелост, самоотверженост, родолюбие.
„Изключителната честност на Левски, който чувствал сподвижниците си равни и по никакъв начин не се възползвал от правомощията си като водач на революционната организация – е другата ярка черта, която го откроява“, смята Виктор Комбов, изследовател на делото на Апостола. „Идеите му са наистина чисти и святи. Той е искал освободена България да бъде „демократска република, в която всички народи да живеят под един общ закон в мир и разбирателство“, подчертава в историкът, който преди малко повече от две години направи откритие, с което предизвика истинска сензация. По време на научна командировка до Държавния архив в Истанбул той попада на непозната за българските изследователи снимка на Левски. Предполага се, че именно тази е фотографията, с която Васил Иванов Кунчев е бил издирван в Османската империя. Повече за тази находка разказва публикацията „Образът на Васил Левски не престава да ни изненадва и вълнува“.
В рамките на десетгодишната си активна революционна дейност (1862-1872) Левски създава тайна мрежа от революционни комитети, за чиято работа са необходими тайни места (над 100 скривалища), голяма част от които са били в манастирите. Освен че укриват Левски и сподвижниците му, монашеските братства подпомагат и с лични средства революционната им дейност. Множество са храмовете и манастирите по българските земи, които пазят спомена за неуловимия Апостол. Днес там с благоговение се спират поклонниците на вярата и свободата. До някои от тези места ни води публикацията „Из светите места на Апостола“ от колекцията на Радио България.
редактор: Елена Каркаланова
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..