Преди 80 години, на 21 февруари, в дома на председателя на Демократическата партия Никола Мушанов, лидерите на обединената българска опозиция се събират в опит да се противопоставят срещу присъединяването на България към Тристранния пакт, подписан на 27 септември 1940 г. между Германия, Италия и Япония по време на Втората световна война (1939-1946).
Сред тези политици и общественици са Атанас Буров, Кръстю Пастухов, Кимон Георгиев, Григор Василев, д-р Г. М. Димитров. В писмото им, депозирано в двореца същия ден от Никола Мушанов, се подчертава, че страната трябва да запази неутралитет, но царят отказва да ги приеме и изслуша.
Договорът за присъединяване на България към Тристранния пакт е подписан на 1 март 1941 г.
С решение на Министерския съвет от 29 декември 2016 г., годишнината от сбирката се отбелязва като Ден на оказване на признателност към лицата, съпротивлявали се срещу нацизма в България.
На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от най-изявените ученици на братята Кирил и Методий, светите Седмочисленици – първоучителите на българите. След..
На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани,..