Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Ню Йорк правят ателие за традиционна родопска мартеница

Снимка: Фейсбук

В неделя, 28 февруари, българското училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк ще бъде домакин на специално виртуално ателие за изработка на традиционна родопска мартеница. То се осъществява с помощта на Регионалния исторически музей "Стою Шишков" в град СмолянАтелието отваря врати за всички деца и възрастни, желаещи да си изработят сами българския символ на здравето и плодородието по стара родопска традиция, в 10:00 часа (EST), информира от страницата си във Фейсбук училище „Христо Ботев“ - Ню Йорк.  


Всеки желаещ да се включи в ателието, трябва да се регистрира ТУК и ще получи линк за присъединяване. Необходимо е да се снабдите и с материали - червени и бели памучни конци (по-плътни) и ножици, казват организаторите. По време на събитието експертите от смолянския музей ще разкажат за обичаите и поверията при изработването и носенето на мартеници, ще запознаят българските деца в САЩ със символиката на белия и червения цвят и ще обяснят характерните особености за цветовете, от които се изработват родопските мартеници.


Специална фотосесия ще покаже обредите, традициите, наричанията и вярванията на хората, свързани с празника и със закичването с червено-белите накити в миналото.

Снимки: www.facebook.com/hristobotevschool


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35