Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Средновековната крепост край с. Вишевград влиза в туристическите маршрути

Снимка: ahrida.org

Средновековен замък, какъвто хората са свикнали да виждат в западноевропейските страни, ще привлича туристи край Кърджали, съобщи в ефира на БНР- Кърджали проф. Николай Овчаров. Става дума за "Вишеград"  - малка крепост в Източните Родопи, недалеч от град Кърджали, която, въпреки че тъне в разруха, и сега привлича интереса на туристите. На места са запазени стените й с височина до 7 м. и ширина до 1.75 м.

Построена вероятно през ХІІ-ХІІІ в., твърдината е свързана с много важни исторически събития. Тук през 1206 година е взето решението регентът на Латинската империя Анри да бъде коронясан за втори император на латините, след като идва вестта за смъртта на Балдуин.

През лятото ще стартира проект по проучване на крепостта и превръщането й в атрактивен туристически обект, който да стане неотменна част от туристическите маршрути в Източните Родопи. За целта са осигурени средства в размер на 100 000 лв.

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Посолство на България в Рим / Фейсбук

Академични зографи изрисуваха православни сцени в католически храм в Салерно

При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни стенописа, съобщи във Фейсбук посолството на България в Рим.  Стенописите с Тайната вечеря и..

публикувано на 06.02.25 в 11:13

Църковен календар – 6 февруари 2025 г.

На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ Смирненски, честваме и преподобни Варсануфий Велики и Йоан Пророк – живели аскетически в манастира на Авва..

публикувано на 06.02.25 в 06:00

Митрополит Антоний за Православието като духовен мост между културите

Преди близо 40 години, Българските православни църковни общини (БПЦО) в Западна и Средна Европа били обособени в няколко града – Будапеща, Мюнхен, Виена, Стокхолм, Малмьо, Осло и Париж. Първоначално, седалището на българския Западноевропейски..

публикувано на 05.02.25 в 13:40