Ако сте се разхождали из Габрово, няма как да не сте направили пешеходен тигел по калдъръма на „Шести участък“. Това е най-старият габровски квартал, пряко свързан с възникването на селището. Името му, както подобава на габровци, се свързва със случайно възникнала шега. Районът изобилства с ресторантчета и кръчми, в които често са се развихряли шумни веселия. Поради това и често бил посещаван от полицаи, затова по аналогия с пети полицейски участък в столицата, започнали да го наричат „Шести участък“.
И макар някога да е бил сърцето на града, днес кварталът сякаш остава встрани от маршрута на гражданите и гостите на „българския Манчестър“. Възраждането му бе във фокуса на тридневен хакатон под наслов „Промяна на Шести участък“ в гр. Габрово.
„Участниците бяха не само от различни градове – Габрово, София, В. Търново, Трявна, но и от различни професионални области, което допринесе за обогатяване на споделените идеи и финалната концепция за бъдещото и устойчиво развитие на квартала – съобщи за Радио България доц. Светла Панайотова, преподавател в Техническия университет в града. – Отборите подготвиха с много хъс презентациите си, съпроводени с богат илюстративен материал, работа на терен в квартала, анкети към местната общност от квартала и дори предаване на живо от „Шести участък“.“
Според участниците кварталът има нужда от цвят и модерно излъчване, поради което би трябвало да привлече креативни индустрии. За целта витрините на множеството пустеещи дюкянчета биха могли да се превърнат в изложбено пространство за творците. А пустеещите помещения – в споделени офис площи за практикуващи свободни професии. Идеи за уикенд крафт събития, литературни четения и празници, които да оживят района, също не липсваха.
Според кмета Таня Христова, целта на надпреварата е да открие онези идеи, „които ще направят „Шести участък“ истински жив и привлекателен, с уважение към миналото и с мисъл за бъдещето му!“.
Хакатонът се осъществи в рамките на международния проект „Креативни индустрии за нови градски икономики в Дунавския регион“ (CINEMA). Той работи за обновяването на централни градски райони, изоставени в резултат на индустриално преобразуване, промяна в навиците на потребителите и нарастване на населението в предградията и крайните квартали. Община Габрово бе избрана за пълноправен партньор заедно с още 21 общини от 8 различни държави: Словения, Словакия, Германия, Австрия, Румъния, Сърбия, Молдова и България.
Снимки: gabrovo.bg
Освен за загиналите над 1000 броя планински чинки (Fringilla montifringilla), по сигнал от 1 януари 2025 г., в Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани", има данни и за други, по-малко на брой загинали пойни птици на други локации. В съобщение..
В събота през страната ни ще премине студен атмосферен фронт с валежи. В Северна България преваляванията ще бъдат от дъжд и сняг, в Горнотракийската низина и Източна България ще вали дъжд, а в Предбалкана, високите полета на Западна България и в..
Еуфорията от посрещането на Новата 2025 година вече отшумява и животът продължава в своя обичаен ритъм. В „България днес“ ще продължим да спазваме традиции и да създаваме нови,..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните..