Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Пробуждане с хоро“ събира българите по света

Снимка: facebook/PROBUJDANESHORO

Днес, в деня на националния празник на България – Трети март, инициативата „Пробуждане с хоро“ събира за шеста година позитивната енергия на българите у нас и по света. Хиляди нашенци в различни кътчета на планетата играят хоро, като скрепват българския си корен. Организатори са „Сдружение Азбукари" и гражданската платформа „Българи за България“. Онлайн концертът започва в 12:00 часа. 

Организаторите приканват участниците да снимат клип, в който да се представят – кои са, откъде са и да покажат как играят хоро, а след това да го публикуват на Фейсбук страницата на инициативата. „Нека покажем красотата на фолклора, темперамента и позитивната емоция на българина", се казва в обръщение на „Сдружение Азбукари“. 

Най-нетърпеливи са се оказали българите в гр. Мелитопол, Украйна, и Саарбрюкен и Кайзерслаутерн, които, както твърдят организаторите, са се хванали на хорото още на 3 февруари, а така също и сънародниците ни в Бреша, Италия, – на 20 февруари.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35