Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникални оръжия от периода на Освобождението показват в Плевен

Снимка: архив

До 18 март в къщата-музей „Цар Освободител Александър Втори“ в Плевен може да бъде видяна любопитната изложба, посветена на 143 години от Освобождението на България. Колекцията е част от проекта „Уникални реликви от Българското Възраждане и национално освобождение“. В нея са представени 14 експоната от фонда на Регионалния военноисторически музей, а акцент са оригиналните оръжия, притежавани от хайдути, четници и въстаници.

Кремъчните пушки и пистолети са основното въоръжение през Априлското въстание от 1876 г.

През периода на Възраждането, въпреки ограниченията на османската власт, в българските земи постепенно се оформят определени центрове на оръжейния занаят. Важно средище е Сливен, чиято продукция е ценена в цялата Османска империя. Оръжейни работилници имало още в София, Шумен, Никопол, Силистра, Казанлък, Самоков и други където са изработвани част от пистолетите за турската армия от български майстори-оръжейници. За производството на цеви се предпочита самоковското желязо, от което чрез допълнителна обработка се получава здрава и еластична стомана, издържаща на високо налягане. Според изискванията на епохата, огнестрелното оръжие се украсява в зависимост от социалния статус на неговия притежател. Богатата украса е признак на висок престиж.


В изложбата са представени още мастилница и павур за ракия – лични вещи на Никола Кръстев Койнов, участник в четата на Филип Тотю по време на Сръбско-турската война през 1876 г..

Историческо е и мястото, на което е подредена експозицията. В тази запазена плевенска къща на 11 декември 1877 г. руският император Александър Втори лично е върнал сабята на пленения и ранен Осман паша, в знак на признание към неговите качества на пълководец.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Свети Йоан Рилски

Почитаме Св. Йоан Рилски

Православните християни почитат успението на Св. Йоан Рилски, смятан за небесен покровител на българския народ. Светецът се ражда в село Скрино в Осоговската планина през втората половина на IX век, когато християнството пуска корени сред..

публикувано на 18.08.24 в 09:59

Църквата “Св. Иван Рилски” в Старо село почита небесния застъпник на българите

Църквата “Св. Иван Рилски” в троянското Старо село днес отбелязва храмовия си празник. По този случай ще бъде отслужена празнична света литургия за успението на светеца, дал името на храма, както и празнична вечерня. “ Необикновена е историята на..

публикувано на 18.08.24 в 07:00

Успение Богородично прославя необятната обич на Божията Майка

Наричат Света Богородица Майка на истинския Живот, която с молитвите си избавя от смърт човешките души. Тя е най-обичаната и най-прославяна след Бога, към която се обръщат всички. Църквата ѝ отдава почит на 15 август, в деня на нейното успение, когато..

публикувано на 15.08.24 в 04:05