Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметникът на свободата – символът, който обединява всички българи

Снимка: БГНЕС

Шипка или Паметникът на свободата – един от най-емблематичните български монументи, превърнал се в символ на нашата независимост и национална идентичност, гордо се извисява на 1326 м. в сърцето на Стара планина.

В началото на август 1877 г. тук  се водят драматични за хода на Руско-турската война сражения. Именно отбраната на Шипченския проход дава обрат на войната и носи на българския народ така изстраданата свобода след 5-вековно османско иго. Години след Освобождението, на това свещено за българите място, с тържествена церемония, е открит Паметникът на свободата.

Днес, едва ли има българин, който да не се е изкачил по 890-те му стъпала поне веднъж в живота си. Всяка година на 3 март, Денят на Освобождението, пред монумента се провежда тържествен митинг по случай националния ни празник. И въпреки че тази година, заради разпространението на коронавируса, за пръв път тържествената възпоменателна церемония беше отменена,  хиляди българи от цяла България, окичени с трибагреници, а някои дори облечени в национални носии, се събраха пред монумента, за да отдадат почит на загиналите за свободата на отечеството.

Още за паметника и за разположената наблизо друга емблема, този път на социалистическа България, вижте в материалаВърховете Шипка и Бузлуджа, които непременно трябва да покориш от колекцията на Радио България.

Съставил: Венета Николова

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56

В България започват "Горещниците"

На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..

публикувано на 15.07.24 в 09:10