Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

По-важните акценти от региона в седмицата 01-05 март 2021 г.

Сърбия поиска по-очевидна европерспектива за Западните Балкани


„На Западните Балкани им трябва по-очевидна европейска перспектива“. Това е заявил сръбският външен министър Никола Селакович на пресконференция в Берлин с германския си колега Хайко Маас. Той е подчертал, че регионът принадлежи към европейското семейство както географски, така и по своята култура и манталитет, предаде Танюг. По повод отношенията с Косово Селакович е подчертал, че Сърбия е за компромис, но не „едната страна да получи всичко, а другата – нищо“.

Ден преди тази пресконференция от Прищина в Белград пристигна специалният пратеник на ЕС Мирослав Лайчак. На среща със сръбския президент Александър Вучич той е предупредил, че Сърбия и Косово трябва да възобновят преговорите помежду си, за да постигнат напредък по пътя към членство в ЕС, предаде „Свободна Европа“.

Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г., но Белград, както и 5 страните от ЕС, не я признават.

Турция дава мощно финансово рамо на Северен Кипър


Турция и признатата само от Анкара Севернокипърската турска република (СКТР) са подписали споразумение за финансово сътрудничество през 2021 г., съобщи БТА. Това е станало след среща на турския вицепрезидент Фуат Октай с премиера на СКТР Ерсан Санер. „Нашата цел в това споразумение са инвестиции, да съдействаме за създаване на самостоятелна икономика на СКТР), е казал Октай на съвместна пресконференция. Споразумението предвижда тази година Турция да вложи в СКРТ 2,5 млрд. лири (336,83 млн. долара), а общият размер на подкрепата е 3,25 млрд. лири (437,88 млн. долара). Октай е заявил, че Турция като родина майка и страна гарант ще продължи да прави всичко възможно за това кипърските турци да продължат да живеят в мир, спокойствие и просперитет.

Йоханис: Румънците имат право да знаят, кой е виновен за насилието


Румънският президент Клаус Йоханис поиска обяснения от министрите на правосъдието и на вътрешните работи заради прекратяването на делото за потушаването на антиправителствен протест на 10 август 2018 г., при което пострадаха стотици демонстранти, информира БТА. „Румънците имат пълното право да знаят, кой е виновен за насилието над мирните демонстранти“, написа президентът в профила си във Фейсбук.

Решението за окончателно прекратяване на разследването срещу бивши ръководители на жандармерията беше обявено от Букурещкия съд на 2 март, след което граждански организации организираха протест пред съда в знак на недоволство. Протестът от 2018 г. срещу тогавашното правителството на Социалдемократите събра близо 80 000 души на Площада на победата в Букурещ. Силите на реда разпръснаха демонстрантите със сълзотворен газ, водни оръдия и палки. Най-малко 450 души, включително 30 жандармеристи, бяха ранени.

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разлюля Централна Гърция


Трус с магнитуд 6 по Рихтер с епицентър в близост до град Еласона, на 24 км северозападно от Лариса, разлюля Централна Гърция. Той бе усетен и на териториите на Албания, Северна Македония, Косово, Черна гора и в България. При земетресението на 3 март, последвано от вторични трусове, има ранени, но няма загинали. Много хора са били извадени от развалините на рухнали сгради. Деца са били евакуирани от стара училищна сграда в Дамаси. Десетки жители в района прекараха нощта извън домовете си, като много от тях спаха в колите си. Други бяха настанени в палатки на стадион, както и в пет хотела в градовете Трикала и Лариса, предаде БТА.

Летището в Загреб отново е признато за най-добро в Европа


Международно летище „Франьо Туджман“ в Загреб, Хърватия, е признато за най-доброто в Европа в категорията летища с годишен капацитет от 2 до 5 милиона пътници за трета поредна година. Класацията е на базата на анкета сред пътниците, организирана от Международния съвет на летищата (ACI) за качеството на услугите на летищата през 2020 г. – „най-трудната в историята на гражданската авиация“.

Съставила: Миглена Иванова

Снимки: ЕПА/БГНЕС и aa.com.tr

Още от категорията

Безработните млади – най-често със средно образование

Близо половината безработни до 29 годишна възраст у нас имат средно образование, показват най-новите данни на Агенцията по заетостта. В бюрата по труда в тази възрастова група са регистрирани 17 350 души – от тях 7570 със средно образование, а..

публикувано на 02.11.24 в 11:44

БНТ празнува 65 години от основаването си със специална програма

Българската национална телевизия ще отбележи на 7 ноември т.г. 65-ата годишнина от създаването си, съобщиха от обществената медия. Тогава в централната емисия “По света и у нас” ще се завърне Радина Червенова, партнирайки си с Даниел Чипев. “БНТ е..

публикувано на 02.11.24 в 09:10

“Космически уикенд” за любителите на астрономията в Черни Осъм

Водещи учени и лектори от СУ “Св. Климент Охридски” и Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към БАН ще гостуват за един “Космически уикенд” на Природонаучния музей в Черни Осъм. Днес и утре участниците ще се запознаят с..

публикувано на 02.11.24 в 09:05