Летният туристически сезон ще стартира на 1 май, но при спазване на всички противоепидемични мерки. Условието е влизащите в страната да представят PCR тест, сертификат за ваксиниране или свидетелство за наличие на антитела. Това стана ясно по време на работна обиколка на премиера Борисов вчера /14.03.21/. Той допълни, че е много важно браншът да се подготвя отсега за сезона и пътуващите да са информирани при какви условия ще посетят страната ни.
С по-ранното откриване на активния сезон тази година държавата се опитва да съживи един от най-силно пострадалите сектори от епидемията у нас. Идеята е с наближаването на майските празници, работещите в бранша да имат „някаква прогнозируемост, за да могат да предвидят конкретните пакети“ – заяви вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова. В момента се обсъжда и участието ни и в т.нар. електронен зелен сертификат за пътуване на ЕС с идеята да се улесни придвижването в региона.
Текат и т.нар. „двустранни договорки“ по отношение на пропускането на туристите с т.нар. ваксинационни удостоверения. Властта заяви, че мерките се съгласуват изцяло с ЕК и че България се готви да посреща включително и туристи от държави извън ЕС. Условието е те да представят отрицателен PCR тест, да имат антитела, или поставена ваксина, различна от одобрените в ЕС.
„Звучи много добре – отваряне на сезона, но има още много други неща, които трябва да се вземат предвид. Новината ще трябва да си я вземем с щипка сол“ - коментира пред БНР Димитър Попов, председател на УС на Българската асоциация на туроператорите и туристическите агенти . Като положителен той определя анонса за старт на сезона на 1 май за пазарите, „където имунизирането върви с пълна сила“ , но в момента България е изправена пред следния много сериозен проблем:
„Поне за Западна Европа, България все още свети червено на Ковид-картата и това по никакъв начин не е в наша полза. В момента големите туроператори, които правят чартъри, следят именно този показател при планиране на своите полети. И докато у нас не се намали разпространението на заразата, както и смъртните случаи, ние не можем да очакваме успешен сезон. А няма и реципрочност! Защото налагаме забрани за българи, пътуващи до дестинации като Занзибар, Египет, Тунис, за които не е доказано, че имат нещо общо с нигерийската мутация, и ги поставяме под задължителна карантина. Само че между тези клиенти има и хора ваксинирани или с антитела. Няма логика между двете мерки.“
Според Димитър Попов в настоящия момент на хаос и непредвидимост целият бранш работи на принципа lastminute. И все пак на кои пазари бихме могли да разчитаме?
„Разчитаме на най-близките пазари – на румънците. Разчитаме на пазар Израел, Полша – тези пазари, които бележеха ръст последните години. Под въпрос остава Русия, вероятно може да се отпуши. Но Западна Европа остава голямата въпросителна“ – заключи Димитър Попов.
Съставил: Венета Николова
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..
Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...
След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи. Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..