Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малки дропли са засечени за първи път в района на Поморийското езеро

Снимка: Facebook/ Pomorie Lake Visitor Centre

По време на редовния мониторинг на птици, провеждан в рамките на проект „Живот за Поморийската лагуна”, беше регистрирано наблюдение на нов за лагуната вид малка дропла или стрепет (Tetrax tetrax). Това съобщиха от природозащитната органзация „Зелени Балкани”. Видът е включен в Червената книга на България като изчезнал (EX) и в международния червен списък на застрашените видове на IUCN като почти застрашен (NT).

Стрепетът е едра птица от сем. Дроплови (Otididae). Дължината на тялото му достига 42 см., но при полет размахът на крилете му стига 110 см., като тежестта на птицата рядко надвишава 1 кг. Отличава се със здрава телесна конструкция, тъмно жълти стабилни крака, сравнително голяма глава и къс оранжев клюн. Очите на птицата също са украсени в тъмно оранжево. Оперението му е маскировъчно сиво с черни петна, красиво офомящи вълни и бял пръстен на шията.


Счита се, че до средата на миналия век малката дропла е гнездила в страната ни. Има данни за регистрирани гнездящи двойки от района на Монтана и Плевен в Северна България и Източна Добруджа от края на XIX и началото на XX в. Срещал се е и в района на Бургаските езера, но през 50-те години на миналия век популацията им рязко намалява и стрепетите започват само да зимуват у нас. Множество са негативните  фактори, които водят до изчезването на този вид – унищожаване и промяна на местообитанията в резултат на разораване за земеделски цели, безпокойство, бракониерски лов.

Днес стрепетът е изключително рядък посетител за страната ни, като има отделни съобщения за единични птици в Приморска Добруджа.


Сега, на брега на Поморийско езеро, експертите са наблюдавали два индивида. С това списъкът на регистрираните в района на лагуната пернати обитатели нараства с още един вид.

В България има общо 420 вида птици, които или гнездят тук, или мигрират, или зимуват. Гнездящите тук птици са около 280 вида”, съобщи в интервю за БНР Ирина Матеева, отговорник за европейски политики в Българското дружество за защита на птиците. От началото на седмицата БДЗП започна онлайн лекции в рамките на курса „Близки срещи с птиците”. Предстоят и практически занятия чрез теренни излети за наблюдение на птици, обясниха природозащитниците. По време на обучението любителите на природата ще наблюдават птици в естествената им среда и ще се научат да ги разпознават. Курсовете не са самоцелни, а данните, събирани за птиците сред природата, се използват за природозащитни цели, каза Ирина Матеева като уточни , че желание за участие са заявили природолюбители от 13 града на България.

Съставил: Елена Каркаланова

Снимки: Facebook/ Pomorie Lake Visitor Centre




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Елхово отбеляза 100 години от обявяването си за град

Президентът Румен Радев бе гост на празника на Елхово и честването на 100 години от обявяването му за град , съобщи БТА. По думите на държавния глава, Елхово „днес е място с дух и традиции, с разнолики дадености и с много богатства“...

публикувано на 29.03.25 в 16:32

Протести в 20 населени места срещу насилието над животни

Възмущението и общественото недоволство, породени от шокиращите разкрития за брутално насилие и убийства на животни в Перник продължават. По този повод, днес в над 20 български градове бяха организирани протести с настояване за най-строги и..

публикувано на 29.03.25 в 16:18

България преминава към лятното часово време – какво ни носи това?

В събота срещу неделя (30 март), в 03:00 ч. сутринта, трябва да преместим стрелките на часовника с един час напред – на 04:00 ч. По този начин ще спим един час по-малко в конкретната нощ, но за сметка на това ще можем използваме по-пълноценно..

публикувано на 29.03.25 в 09:05